Do brněnských parků proudí v současných teplých dnech davy lidí. Mnozí si kromě dek a sportovního náčiní berou i lahve vína či piva. Přes vyhlášku zakazující pití alkoholu na veřejných místech se je nesnaží skrývat.

Strážníci prý jsou v parcích tolerantní. Moc pokut tam nerozdávají. Přitom od začátku roku jich celkově udělili přes tři sta. Dalších sedmdesát lidí vyvázlo s domluvou.

Podle městských policistů je cílem vyhlášky dostat z parků a ulic hlavně opilce, kteří obtěžují Brňany, nikoliv omezovat obyčejné lidi. „Pokud hlídka narazí v parku na popíjející, kteří nedělají problémy a nikdy dřív je za pití alkoholu nepokutovala, snaží se věc řešit domluvou," vysvětlil mluvčí brněnské městské policie Jakub Ghanem.

Potvrdila to také Brňanka Lucie Pazderková, která s přáteli navštěvuje lužánecký park. „Rádi tam chodíme na piknik. Hrajeme na kytaru, míváme s sebou i víno. Strážníci se u nás už několikrát zastavili. Vždy nás jen upozornili, že je tam zákaz pití, ať proto neděláme velký hluk. S přáním příjemné zábavy nás nechali pokračovat," řekla Pazderková.

Jenže ne všechny parky mají tak dobrou pověst jako Lužánky. „Největší problém s opilci máme v Denisových sadech. Schází se tam jak bezdomovci, tak omladina, a nechávají za sebou nepořádek," poznamenal ředitel Veřejné zeleně města Brna Jozef Kasala.

Strážníci proto park hlídají nejen při pochůzkách, ale dění sledují také na bezpečnostních kamerách. „Pokud vidíme, že někdo porušuje zákon, okamžitě tam jedeme," upozornil mluvčí Ghanem.

Právě Denisovy sady jsou jedním z míst, kde strážníci rozdali od začátku roku za pití alkoholu na veřejnosti nejvíc pokut. „Dalšími problémovými místy jsou hřiště a okolí Staré osady a hlavního nádraží," uvedl mluvčí strážníků.

Kde nepít alkohol v Brně
Parky: Moravské náměstí, Lužánky, Björnsonův sad, Denisovy sady včetně IV. a V. terasy kapucínských zahrad, Špilberk, Tyršův sad, Veveří před právnickou fakultou, Božetěchův sad, Zámecký park
Ulice: Šelepova včetně přilehlých sadů Národního odboje, Slovanské náměstí včetně parku, Blatouchová v okruhu padesát metrů od prodejny potravin

Problém s pitím alkoholu v ulicích měla také další jihomoravská města. Vyhlášku o zákazu pití v ulicích proto před časem schválili také třeba v Břeclavi, Hodoníně nebo Rousínově na Vyškovsku. V Rousínově ji museli časem dokonce zpřísnit. Někteří opilci se totiž vymlouvali, že z lahve nepijí, jen si o ni zahřívají ruce. Nově tam proto zakázali i držení lahve nebo plechovky.

V Hodoníně si zavedení vyhlášky pochvalují. „Lidé holdující alkoholu se přesunuli tam, kde nejsou tolik vidět a chováním nepobuřují ostatní," uvedl před časem ředitel hodonínských strážníků Jindřich Vašíček.

Brněnští strážníci mohou za porušení vyhlášky udělit pokutu až tisíc korun. „Pokud někoho přistihneme opakovaně, věc předáváme k dořešení ke správnímu řízení," vysvětlil mluvčí Ghanem.

Loni v červnu přidali brněnští zastupitelé na seznam míst, kde se nesmí pít, dalších přibližně sedmdesát. Tehdy se proti vyhlášce vyjádřili opoziční zastupitelé ze Strany zelených. „Nemyslím, že je to dobrý nápad. Ti, které by vyhláška měla pomoct z ulic dostat, si vždy najdou nějakou náhradu. Zbytečně to pak budou odnášet lidé, kteří si jen chtějí dát v parku při pěkném počasí skleničku," vyjádřila se Jasna Flamiková.

Vyhlášku si ale pochvaluje ředitel Veřejné zeleně města Brna Kasala. „Od zavedení zákazu se situace v parcích výrazně zlepšila," konstatoval.

Vyhláška však připouští také výjimky. Pití alkoholu povoluje třeba při předem domluvených svatbách v parku nebo na různých oficiálních společenských akcích.