Akce se koná v pátek od devíti hodin dopoledne do šesti do večera. „Děti můžou přijít kdykoliv. Koupili jsme asi tři kila Lega, které jim dáme k dispozici a ony si můžou postavit cokoliv, co je napadne. Nebo se můžou inspirovat právě jednou z našich knih," vzkázala pracovnice dětského oddělení Lenka Němečková.

Dát však potřebné knihy dohromady podle ní nebylo jednoduché. „Musela jsem si je zarezervovat. Děti se po nich ptají den co den," usmívala se.

Doufá, že tříkilová krabice tak bude malým návštěvníkům stačit. „Připravíme pro ně ale i další zábavu, kromě Merkuru i hlavolamy a stolní hry. Co se týká přímo výrobků z Lega, ty si domů děti samozřejmě neodnesou. Rozhodně je ale hned nerozložíme. Necháme je na čas na výstavce," dodala Němečková.

Maškarní karneval

Vystavit si budou děti moci i nafukovací balonek, který dostanou na maškarním karnevalu v Němčanech. Pokud ho ovšem neprasknou. „Výzdobu vytvoříme pomocí dvou set balonků, které rozvěsíme po sále kulturního domu. Každý v masce při odchodu dostane nazdobený balonek plněný plynem. Ty bez plynu na závěr karnevalu ustřihneme, a jakmile dopadnou na podlahu, budou si je děti moci prasknout nebo odnést domů," nastínila za pořadatele, Tělocvičnou jednotu Sokol Němčany, Marie Polachová.

Karneval začne v neděli ve dvě hodiny odpoledne. Vstup pro masky je zdarma, dospělí zaplatí třicet korun. „Každá maska na vstupu navíc dostane malý dárek v podobě sladkostí. Bude nám hrát diskžokej z Hodějic, který s sebou vezme i moderátora karnevalu. Ten bude děti provázet různými hrami a soutěžemi. Připravené je například navlékání velkých korálů. Chybět nebude ani bohatá tombola," popsala Polachová.

Karbaníci mají dostaveníčko v Krásensku

Na podstatně dospělejší zábavu se chystají v Krásensku. U těch se v sobotu koná turnaj v mariáši. Poprvé ho Krásenští uspořádali na Vánoce roku 2010. Setkal se s úspěchem, takže se rozhodli, že se příště můžou přihlásit i zájemci odjinud. Tradice klání se pak ukotvila na poslední lednovou sobotu. „Je už několik let ve stejném stylu. Uchytil se a získal oblibu i mezi zájemci ze širokého okolí," přiblížila starostka Krásenska Hana Šíblová. Loni si tak své síly poměřili i hráči z Kunštátu, Pohořelic, Rychtářova i blízkého Lipovce a Podomí.

Novinkou pro letošní rok je kotlíkový guláš, který se bude vařit pod širým nebem. „Je připravený jako občerstvení pro hráče, ale věříme, že se dostane i na diváky," usmívala se Šíblová. Začátek turnaje, který se koná v pohostinství Na Hasičce, je naplánovaný na půl desátou dopoledne.

V Krásensku bude vonět guláš, v kulturním domě v Cetkovicích na Blanensku jitrnice nebo tlačenka. Tamní obecní kulturní výbor a sbor dobrovolných hasičů totiž v sobotu pořádají obecní zabijačkové hody. Akce začíná ve dvě hodiny odpoledne. Příchozí se mohou těšit na vařené maso včetně jater, ledvinek či ovaru, světlou zabijačkovou polévku i takzvanou prdelačku a další dobroty jako jitrnice, tlačenku, jelita, škvarky či vepřové sádlo. Pořadatelé slibují i tekuté občerstvení.

Novinkou letošního pátého ročníku bude tombola. „Chtěli jsme akci ještě trochu zpestřit. Kromě různých cen od sponzorů bude samozřejmě možné vyhrát i nějakou zabijačkovou specialitu," řekl starosta Cetkovic Petr Horák. Ve čtvrtek už měli pořadatelé nachystaných přes dvacet tlačenek. „Budeme mít tři kotle masa, tak uvidíme, kolik dalších specialit z něj vyrobíme," doplnil Horák. Lidé si můžou dobroty podle svého výběru odnést s sebou domů nebo si přímo na místě sníst třeba polévku či vařené maso.

Lyžování s vysvědčením

Vzít s sebou pololetní vysvědčení a hurá na svah. K tomu vyzývá sobotní akce ve skiareálu v Hodoníně u Kunštátu na Blanensku. Kdo se nebude stydět ukázat své jedničky nebo čtyřky na vysvědčení, bude mít o dvacet procent levnější jízdné na vleku. Dětský den v Hodoníně potrvá od deseti hodin do tří odpoledne. „Připravené budou soutěže u svahu, sladké odměny, malování na obličej i originální tvarůžkové moučníky z tvarůžkové cukrárny z Olomouce," nalákala za pořadatele Eva Bauerová. Podle ní budou děti na sedmi stanovištích sbírat body a pak dostanou diplom, který si vymalují.

Dětský den se ve skiareálu konal poprvé loni. „Chceme z toho udělat tradici. Minulý rok se zapojilo asi osmdesát dětí. Bohužel se nyní hodně oteplilo, ale doufáme, že to na návštěvnost nebude mít výraznější vliv," doplnila Bauerová. Skiareál bude otevřený stejně jako jindy, návštěvníky žádné omezení nečeká.

další víkendové tipy z okresů
ŠIBŘINKY
Kdy: sobota od 20.00
Kde: kulturní dům v Ivanovicích na Hané (Vyškovsko)
Za kolik: 100 Kč
Největší tahák: téma Šibřinek je zaměřené na Divoký západ 

XVI. OBECNÍ PLES
Kdy: sobota od 20.00
Kde: sál ve Václavské ulici v Křenovicích (Vyškovsko)
Za kolik: 100 Kč
Největší tahák: předtančení, barmanská show, tombola, hraje kapela Rio Křenovice 

DĚTSKÝ KARNEVAL
Kdy: neděle od 14.00
Kde: Katolický dům Blansko
Za kolik: 10 Kč děti, 30 Kč dospělí
Největší tahák: soutěže, hry, tanec, tombola, rej masek 

SKAUTSKÝ PLES
Kdy: sobota od 20.00
Kde: Katolický dům Blansko
Za kolik: 160 Kč
Největší tahák: účastníci plesu se přesunou do roku 1889 a nasednou do Orient Expressu, který pojede svou první jízdu na trase Paříž–Konstantinopol