Vybavení vily, kterou ročně navštíví desetitisíce lidí, chátrá například i kvůli počasí. „Silné sluneční záření má velký vliv na textilie a materiály použité na závěsy nebo kopie nábytku. Za posledních několik let jsme pozorovali nejen výraznou změnu barevnosti na sametových závěsech hlavního obytného prostoru, ale popraskaly i pergamenové potahy na židlích Brno,“ popsala vedoucí vily Tugendhat Iveta Černá.

Právě krémové židle zaujaly návštěvnici Romanu Sommerovou. „Nábytek ve vile byl opravdu krásný, líbil se mi hlavní obývací prostor s posuvnou skleněnou stěnou a kulatým stolem ze vzácného dřeva,“ popsala Sommerová.

Vyvlastňování zemědělské výroby a jejího spojování do stranou ovládaných družstevních a státních podniků je tématem nalezených agitačních plakátů pod novodobým linoleem. I tyto artefakty budou uloženy v depozitáři nalezených prvků.
Skryté poklady Arnoldovy vily v Brně: propagandistické plakáty i stará umyvadla

Větších technických nedostatků si nevšimla. „Všechno na první pohled vypadá v perfektním stavu. Myslím, že z pohledu návštěvníka není poznat, že by vila potřebovala nějaké opravy,“ dodala Sommerová.

Úpravy nábytku přišly asi na 140 tisíc korun, pracovníci jimi ale ani zdaleka nekončí. „Od dokončení památkové obnovy v roce 2012 vilu, její vybavení a přilehlé zahrady neustále sledujeme. Každý předmět pravidelně kontrolujeme a ze zjištěných skutečností přímo vyplývají úkoly, které musíme v určitém časovém horizontu splnit,“ informoval ředitel Muzea města Brna Zbyněk Šolc.

V plánu je například prořezání stromů na zahradě nebo oprava takzvaného teracového schodiště a omítky na zahradní fasádě. Sametové závěsy, které bylo potřeba vyměnit, visí ve vile od roku 2012. Původní se nedochovaly, správci je proto pořídili podle dobových fotografií a podle vzpomínek Grety Tugendhatové.

Podle mluvčího vily Petra Dvořáka je nutné památku udržovat celoročně. Z důvodu oprav bude vila ve dnech 9. až 16. října návštěvníkům uzavřená.

Zdroj: Deník/Klára Hrbáčková

Do vily Tugendhat loni zavítalo 66 149 návštěvníků. Rekordní návštěvnost v brněnské památce Unesco souvisí s rozšířením nabídky o nový prohlídkový okruh Vila zvenku a zapojením do dalších projektů, jako je například Brněnská muzejní noc nebo nově vzniklý festival židovské kultury Štetl fest.

Další opravy ve Vile Tugendhat v letošním roce:
- Připojení vily na optický kabel a odstranění antény pro lokální datovou síť
-Údržba topného systému spojená s vypuštěním a opravou šroubení
-Oprava hlazené betonové podlahy
-Vnější nátěry ocelových rámů velkoplošných oken hlavního obytného prostoru a zimní zahrady
-Oprava vnějších dřevěných lamelových rolet v ložnicové sekci rodičů
-Lokální oprava smaltových povrchů koupelnových van
-Oprava informační vitríny před vilou a změna info obsahu
-Instalace sčítací kamery u vstupu do zahrady a oprava plotu u turniketu
-Přeskládání uvolněných schodišťových kamenů a kamenných zídek alpinária
-Oprava půlkruhové lavice a stolu na dětské terase, výměna dřevěných prvků
-Očištění betonových terasových dlaždic při vstupu a na dětské terase

KLÁRA HRBÁČKOVÁ