O přízeň lidí v krajských volbách se letos uchází jednadvacet stran. Podle politologa z Masarykovy univerzity Lubomíra Kopečka, ale průběžná čísla příliš o konečné účasti nepoví. „V první den voleb většinou bývá vyšší účast. Spousta lidí v pátek z práce zamíří do volební místnosti. V sobotu pak účast klesá," sdělil politolog. Jeho předvolební odhad, že po večerním uzavření místností bude mít odvoleno asi pětadvacet procent všech voličů, se ukázal jako příliš optimistický.

Již patnáct minut po otevření volebních místností řešili brněnští strážníci první problémy. „Zaměstnanci úřadu městské části Bystrc upozornili, že na plot základní školy ve Vejrostově ulici někdo nelegálně umístil plakáty s agitací k účasti v referendu o poloze nádraží," upozornil mluvčí strážníků Jakub Ghanem.

Policie zase musela řešit incident v brněnské Staré ulici. Triko s rudou hvězdou, kladivem a srpem si tam oblékl jeden člen volební komise. Protože podle tajemníka městské části Brno-střed Petra Štiky měl svým oblečením propagovat komunistickou stranu, vyzval ho k převlečení. „Bránil se, že jiné oblečení nemá. Jel jsem tedy na místo s trikem, které jsem po cestě koupil. Přijde mi absurdní, co jsou lidé schopni udělat pro propagaci strany," komentoval Štika. Muž si nakonec stejně odmítl triko převléct.

Ve volebních okrscích v Boskovicích si někteří voliči s hlasovacími lístky nevěděli rady. „Na těch lístcích do krajských voleb mám zaškrtnout čtyři kandidáty, nebo jednoho?" ptal se za volební plentou na základní škole na ulici Sušilova v Boskovicích jeden z voličů. Předsedové volebních komisí se shodli, že se může stát, že především starší lidé si při hlasování popletou obálky a jejich hlasy pak budou neplatné.

Máte zmatek ve volbách a referendech? Naši přehlednou volební kuchařku najdete ZDE.

K volbám v budově bývalé školy v Rájci-Jestřebí přišla osobně i jednadevade­sátiletá Helena Urbánková. Doprovodil ji syn. „K volbám chodíme vždycky, tak jsme ani tentokrát nevynechali. Mohli jsme si požádat o to, aby k nám přišli s přenosnou volební urnou, ale rozhodli jsme se jít přímo do volební místnosti. Spojíme to s malou procházkou," uvedl syn.

Na základní škole na náměstí 9. května v Boskovicích byli volit manželé Radka a František Krejčířovi, kteří přišli se svým čtyřměsíčním synem Vojtou. „Především krajské volby jsou důležité, protože voliči mají možnost rozhodnout, kdo bude přerozdělovat krajské peníze. Snad se tam dostanou ti, kteří se budou snažit udělat pro náš okres něco užitečného. Pravidelně jezdím do Brna a tak jako řada dalších lidí bych uvítal stále odkládané postavení dálnice mezi D43. Volili jsme pravici, možnost kroužkování jsem nevyužil, protože jsem nevěděl, koho bych označil," uvedl František Krejčíř.

V Černé Hoře volil v pátek odpoledne dosavadní senátor za obvod Blansko Jozef Regec. O víkendu plánuje odpočívat. „Děti s manželkou jedou v sobotu na hokejový zápas a já budu chvilku odpočívat, protože mám za sebou náročné dny. Průběžné výsledky voleb nemám v plánu sledovat, nechám se překvapit až těmi konečnými," řekl Regec. Z jeho soupeřů před šesti lety nyní nekandiduje nikdo. „Nechci srovnávat situaci tehdy a nyní. Ze sportu jsem zvyklý nepodceňovat žádného soupeře. Startovací čára byla jasně daná a teď uvidíme, jak to dopadne. Já jsem to vzal jako výzvu a budu očekávat výsledek," řekl Regec.

Lídr jihomoravské krajské kandidátky ODS a blanenský místostarosta Jiří Crha volil v pátek krátce po čtvrté hodině odpoledne. V sobotu se chystá na svatbu neteře. „Svatbu si bohužel ale neužiji celou. Sestra se na mě asi bude trochu zlobit. Nedá se nic dělat. Na sedmou večer odjíždím do Brna, kde mám se stranickými kolegy štáb ve Stopkově pivnici a kde budeme sledovat průběh voleb," řekl Crha.

Minulých krajských voleb se účastnilo 360 236 voličů, na jižní Moravě přitom žije více než milion lidí. Účast tak dosáhla necelých osmatřiceti procent. „Krajské volby se vyznačují výrazně nižší volební účastí. A lidé často rozhodují trošku jinak, než ve volbách sněmovních," komentoval dříve politolog z brněnské Masarykovy univerzity Stanislav Balík.

Ještě nižší bývá účast ve dvoukolových senátních volbách. „Lidé senátním volbám přisuzují malý význam, a proto jich hlasuje málo. Považují je za volby druhého, možná až třetího řádu," prohlásil politolog Lubomír Kopeček z Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně.

Podle Karla Komínka se na výsledcích senátních voleb nejvíce odráží kampaň kandidátů. „Právě v senátních volbách, kde je pravidelně nízká volební účast, je velice důležitá," sdělil. Nejlepší reklama je podle něj dlouhodobá práce pro region.

Nezapomeňte, v sobotu startuje online zpravodajství ještě před uzavřením volebních místností v 13:00. Buďte u toho s námi!
Jak vypadají volby v ostatních krajích, sledujte ZDE