V Blansku lidé večer po vyhlášení opatření s žádostí o tvrdý alkohol neuspěli. V hospodách už ho nalévat nechtěli. „Chtěl jsem si dát rum, ale servírka mi řekla, že lihoviny s obsahem alkoholu nad dvacet procent nesmí nalévat. Celá hospoda tak pila jablíčka a podobné sladké patoky. To jsem tam ještě nezažil. Ale některým je to stejně jedno, hlavně, že je to alkohol," řekl muž, který navštívil podnik U šesti stehen v blanenské ulici Leoše Janáčka. Nepřál si zveřejnit své jméno. Redakce Deníku však jeho totožnost zná.

V některých obchodech zejí regály, kde běžně stávají lahve tvrdého alkoholu, prázdnotou. Například v adamovské prodejně sítě Brněnka měli v sobotu ráno v regálu za pokladnou jen vína a nápoje s obsahem alkoholu pod dvacet procent. O novém nařízení se zákazem prodeje tvrdého alkoholu informovala kupující cedule.

Na Blanensku se v sobotu konaní tři jarmarky. Jejich pořadatelé zákaz prodávání tvrdého alkoholu respektují. Navíc počítají během dne s kontrolami. „Tvrdý alkohol naše sdružení rozhodně prodávat nebude. Místní Sokoli budou mít jen stánek s burčákem. Prodejce, co bude čepovat pivo, o zákazu určitě ví. Jako pořadatelé akce ho na to ještě ale upozorníme. Pokud ho poruší, je to na jeho triko," uvedla Iva Unčovská z chrudichromského sdružení Chrudichromský šípek. To dnes pořádá poprvé v Chrudichromech Sousedský Jarmark.

Podle Unčovské však zákaz prodeje tvrdého alkoholu akci nějak zásadně nenaruší. „Jarmark přece neděláme kvůli tomu, aby tam lidé jen pili kořalku. To je nesmysl. Bude to sousedské posezení s kulturním programem a ukázkou řemesel," dodal Unčovská.

Jarmark pod dohledem

Kunštát ovládne dnes i zítra na náměstí Krále Jiřího tradiční hrnčířský jarmark. Přijedou na něj stovky lidí i prodejců. „Prodejce, kteří mají na jarmarku stánky, jsme o zákazu prodeje tvrdého alkoholu informovali. Čekáme ovšem, že se tady přes den určitě nějaká kontrola ukáže," řekla za pořadatele jarmarku Radmila Banyaová.

Ta si stejně jako Iva Unčovská myslí, že jen kvůli alkoholu lidé na kunštátský jarmark rozhodně nejezdí. „V situaci, jaká teď ohledně otrav metanolem v zemi panuje, si stejně spousta lidí tvrdý alkohol odpustí. Mají strach. Negativní reakce jsem na našem jarmarku zatím nezaznamenala. Ani na pátečním večerním koncertu, který jarmark zahájil," dodala Banyaová.

Nad novým opatřením se pozastavil vedoucí značkové prodejny pivovaru Černá Hora v Boskovicích Petr Koudelka. „Takové nařízení je podle mě pro drobné živnostníky diskriminační a k ničemu. Selhaly totiž kontrolní orgány státu. O pančovaný alkohol se začali úředníci zajímat, až když umírali lidé. Já zákony dodržuju, platím daně, s pančovaným alkoholem neobchoduju, tak proč bych na to měl doplácet," zlobil se Koudelka.

Zároveň však dodal, že nové nařízení bude ve své prodejně respektovat. „V prodejně budu raději čepovat jen pivo do šestnácti stupňů. Tvrdý alkohol prodávat nebudu. Nařízení respektuji, ale zaráží mě jedna věc. Já jako malý živnostník musím skákat, jak stát a úředníci pískají. O všechno musím žádat a dokládat písemně. Tak čekám, že stát se v této chvíli zachová stejně a v sobotu dopoledne dostanu nějaké oficiální písemné sdělení. Je to bizarní. Pokud něco poruším nebo zaplatím pozdě, hned dostanu penále. Takové nařízení je navíc, podle mě, pro drobné živnostníky diskriminační a podle mého k ničemu," uzavřel živnostník.

Stovky kontrol

Dosud platil zákaz prodeje pouze pro stánky a mobilní prodejny, a to pro alkohol nad třicet procent. Kvůli tomu zažili prodejci na jižní Moravě už stovky kontrol. Žádný nebezpečný vzorek alkoholu ale kontroly zatím neobjevily. Téměř pět stovek kontrol má za sebou potravinářská inspekce. „Do laboratoří jsme poslali osmatřicet podezřelých vzorků. U šestadvaceti z nich už známe výsledky a nic se nenašlo," řekl mluvčí inspekce Pavel Kopřiva.

Inspekce se zaměřuje na maloobchodní prodejny a venkovní stánky. Kontroluje, jestli mají v pořádku dokumenty o původu alkoholu, etikety a kolky. „Pokud máme podezření, že něco není v pořádku, odebereme vzorek. Můžeme však kontrolovat jen nahlášené prodejny. Do nelegálních skladů vstupovat nemůžeme," doplnil mluvčí.

Porušení zákazu prodeje je správní delikt. Podnikatel za něj může dostat pokutu až tři miliony korun. Pokud by pití prodával, mohl by být podezřelý z trestného činu obecného ohrožení, kde tresty přesahují deset let vězení a hrozí i trest výjimečný. Možné je i obvinění z trestného činu ohrožení zdraví závadnými potravinami z nedbalosti.

Více než stovce vystrašených volajících už také odpovídali zdravotníci na krizové lince kyjovské nemocnice. „Lidé volají i v noci a asi polovina dotazů je skutečně závažných. Volala například paní, že si koupila lahev lašského tuzemáku bez kolku od prodejce přímo z auta, které jí zastavilo před domem. Už si ji chtěla otevřít, tak jsme ji upozornili, ať to rozhodně nedělá," uvedl ředitel nemocnice Petr Svoboda.