Předchozí
1 z 8
Další

…jižní Morava je na tom stejně jako Senegal?

Co spojuje milionovou jižní Moravu a sedmnáctimilionový Senegal? No přeci stejný hrubý domácí produkt. Malý kraj na jihu země v srdci Evropy v roce 2020 vytvořil stejnou peněžní hodnotu statků a služeb jako rozlohou osmadvacetkrát větší africký stát. „Hrubý domácí produkt v roce 2020 dosáhl 614 miliardy korun. To je o čtyři procenta méně než v roce předešlém. Pokles HDP byl v Jihomoravském kraji třetí nejnižší v republice,“ uvádí dokument Českého statistického úřadu. Naráží tak na skutečnost, že HDP pokleslo v celé zemi. Jako u mnoha dalších negativních statistik byl na vině covid.

…kraj je baštou cizinců?

Jaké je druhé největší město Slovenska? Brno. Je to sice vousatý vtip, v jednom však přesný. Jih Moravy je plný cizinců. Jejich počet v roce 2021 dosáhl krajského maxima, a to čtyřiašedesát tisíc. Celkově cizinci tvoří pět procent populace kraje. Nejvíce bylo na jihu Moravy loni Ukrajinců a Slováků.

…Hodonínska ubývá?

O tři a půl tisíce obyvatel se v loňském roce zvýšila populace Jihomoravského kraje. Nějaký ten přírůstek zaznamenali ve všech okresech. Kromě Hodonínska. Okres přišel o 650 lidí.

…novorozenců a bytů přibývá?

Druhá nejvyšší porodnost v zemi. Hned po Praze. I to je jih Moravy. V kraji se v roce 2021 narodilo přes třináct tisíc dětí. V přepočtu na tisíc obyvatel to činí jedenáct dětí. A kde se rodí mimina, tam jsou potřeba nové byty. Ačkoli to tak vzhledem k nedostupnosti bydlení nemusí vypadat, v kraji nové byty rostou jako houby po dešti. Loni zde bylo dokončeno téměř pět tisíc bytů. To je oproti roku 202 osmiprocentní nárůst. A třetí nejvyšší číslo v republice.

….jižní Morava je jednou z hemisfér republiky?

Ráj pro absolventy vysokých škol? No přeci jih Moravy. Kraj se pyšní druhým nejvyšším podílem vysokoškoláků mezi zaměstnanými. Každý třetí zaměstnanec v kraji má titul. Lépe je na tom jen Praha, kde podíl vysokoškoláků mezi zaměstnanci činí padesát procent. Praha však hraje vlastní ligu téměř ve všech statistických ukazatelích.

…důchodci nemají kde být?

Peklo pro důchodce a zdravotně znevýhodněné? No přeci jih Moravy. V domovech pro seniory, v domovech se zvláštním režimem a v domovech pro osoby se zdravotním postižením bylo na konci minulého roku k dispozici bezmála sedm tisíc míst. Poptávka však nabídku o tisíce žádostí převyšuje. Skutečnost před volbami kritizoval současný náměstek primátorky René Černý. „Nepovedlo se také postavit ani jeden dům s pečovatelskou službou nebo domov důchodců. Přitom žádostí jsou tisíce,“ uvedl tehdy. Mezikrajské srovnání v tomto ohledu přineslo v roce 2020 kraji nelichotivé prvenství v počtu neuspokojených žádostí.

…průměrná spotřeba vody činí sto litrů na den?

Bezmála sto litrů vody spotřebuje průměrně každý den jeden Jihomoravan. „Specifická spotřeba vody na osobu a den dosáhla 94,2 litru. meziročně vzrostla o jeden litr a mezi kraji byla třetí nejvyšší,“ uvádí Český statistický úřad.

…jižní Morava je Mekkou výzkumu a vývoje?

Guru v oblasti výzkumu a vývoje. Tímto titulem se může jih Moravy pyšnit. Na vývoj a výzkum v kraji v roce 2020 putovalo přes dvacet miliard korun. To je po Praze druhé nejvyšší číslo, přičemž tvoří téměř pětinu celorepublikového celku. „„Máme velké množství kvalitních výzkumných škol, dosáhneme na dotace, region má dobrou infrastrukturu a pro IT firmy jsme atraktivní sídlem i díky nízkým mzdovým nákladům oproti západní Evropě,“ vysvětlil příčiny úspěchu brněnský IT expert Jan Rygl.