Tlusták se k soudu nedostavil, dříve vinu popřel. „Předpokládám, že se klient odvolá,“ řekl obhájce Tomáš Cimbota.

Rozsudek je nepravomocný, lhůtu na odvolání si nechal i žalobce Jiří Zemek. „S rozsudkem jsem celkem spokojený,“ zmínil.


Podle výroku soudu je prokázané zničení nejméně pětačtyřiceti obrazů od soudobých výtvarníků, celková škoda je téměř 3,5 milionu korun.

Obžaloba původně hovořila o osmapadesáti chybějících obrazech, které vznikly na mezinárodních sympoziích Velký formát ve Valticích v letech 1992 až 1996 a 2001 až 2005. Poté měla zůstat uschovaná na zámku. „Kastelán zaměstnancům zřejmě v roce 2011 nakázal díla zničit, rozřezat, spálit,“ zopakoval Zemek novinářům slova ze závěrečné řeči.

Soudkyně mu dala za pravdu i na základě dřívějšího svědectví zaměstnanců zámku. Ovšem podle ní je prokazatelné pouze zničení pláten z druhého cyklu sympozií, uskladněných v prvním podlaží zámku. „Obžalovaný jednal jako nepřímý pachatel,“ uvedla Slunská.


Motivem podle soudkyně bylo vyčištění prostor pro komerční účely. Po rekonstrukci tam vznikla kavárna s dětským koutkem. Do nájmu ji dostala tehdejší Tlustákova přítelkyně.


Mezi řadou poškozených, kteří žádají o náhradu škody, je například bývalý kandidát na prezidenta Vladimír Franz. Chybějí mu obrazy Madona nesená mravenci a Prométheovy prázdniny. Mezi výtvarníky jsou také lidé z Polska, Rakouska, Maďarska a Německa. Někteří umělci požadují odškodné. Soudkyně autory obrazů a organizátora sympozií Sdružení výtvarníků a teoretiků Jihovýchodní Moravy odkázala na civilní řízení.Podle obhajoby však nikdo pořádně nevěděl, jaké obrazy byly na zámku uložené. „Za celou dobu neexistovala žádná inventarizace a už vůbec nebylo jasné, kde a za jakých podmínek byla tato díla uskladněna. Znalecký posudek je i proto založený na spekulacích,“ řekl Cimbota v závěrečné řeči.Případ se vede od roku 2014, kdy ve Valticích umělci hledali svá díla a našli jen několik poškozených částí. Tlusták se ke zničení obrazů přiznal při zasedání soudu, který rozhodoval o jeho vazbě. Poté již vinu odmítal.