Při zimní bitvě i její rekonstrukci se vojáci kromě soupeře často potýkají i s nepříznivým počasím, a to buď mrazem a sněhem, nebo bahnem a deštěm. Tuto sobotu, kdy se nadšenci střetnou u Ořechova, je podle předpovědi pravděpodobnější spíš druhá možnost. Bude nad nulou. „Nejvyšší denní teploty se budou pohybovat mezi devíti a dvanácti stupni Celsia,“ popsala meteoroložka Jitka Kučerová z brněnské pobočky Českého hydrometeorologického ústavu.

Podle organizátora rekonstrukce bitvy Davida Kincla může zimní počasí udělat akci pro návštěvníky zajímavější.

Ujistil také, že v Ořechově myslí na to, aby lidé byli i v nevlídných povětrnostních podmínkách v pohodlí. „Stejně jako každoročně, tak i letos bude pro návštěvníky připraven horký čaj zdarma,“ sdělil.

Vojáci svedou bitvu o Budapešť

Kdy: sobota od 10.00
Kde: Army Park Ořechov na Brněnsku
Za kolik: od 80 do 340 korun

Události druhé světové války si příznivci vojenské historie v ořechovském Army Parku připomínají už poněkolikáté. Se závislostí mezi počasím při rekonstrukci a návštěvností tak už nasbírali zkušenosti. „Počet návštěvníků vždy závisí na počasí, běžně tu bývá asi jeden až dva tisíce lidí,“ konstatoval Kincl.

Bojové rekonstrukce vyhledávají někteří nadšenci každoročně. „Jezdím sem se synem pravidelně, máme Ořechov kousek od domu. Bitvy nás baví, jednou jsme se na ni byli podívat i v Dolních Kounicích,“ řekl o svém koníčku Michael Králík.

Více než dvě stovky ozbrojených účastníků v uniformách v sobotu doprovodí těžká technika. Vstupenky jsou v prodeji na internetových stránkách. Nejlevnější jsou za osmdesát korun. Bojová ukázka začíná ve čtrnáct hodin. Areál, u kterého je možnost parkovat, bude otevřen od desíti hodin dopoledne.

Budapešťská operace nebo také bitva o Budapešť byla sovětská útočná akce, při které Rudá armáda maďarské hlavní město osvobodila a následně obsadila většinu země.

Minulý rok začátkem února rekonstruovali nadšenci bitvu u ukrajinského města Kamenec Podolský.

Další tipy z jižní Moravy:

Bál přivítá zpěvačku Brožovou

V Blansku se v pátek mohou lidé těšit na Sousedský bál. Nabídne představení kouzelníka Lukáše Šeklina, bublinovou show Matěje Kodeše, hudební vystoupení Kateřiny Brožové a skupiny Kreyn, fotokoutek či bohatou tombolu. Sousedský bál začíná v blanenském Dělnickém domě ve dvacet hodin.

Maškary ovládnou Hustopeče

V Hustopečích na Turhandlích začne v sobotu od desáté hodiny tradiční masopust. Chybět nebudou otevřené sklepy, zabijačkové speciality nebo průvod masek. Návštěvníci se mohou těšit na lidového vypravěče Frantu Uhra a vystoupení Jožky Šmukaře s cimbálovou muzikou.

Děti si užijí pohádku v divadle

Ve vyškovském Besedním domě si mohou děti v pátek užít loutkovou pohádku Na kouzelném paloučku s Jů a Hele. V programu budou také tančící slunečnice, kamarádi žabáci Kvik a Kvak a mnoho dalších pohádkových postav. Začátek představení je ve dvě hodiny a vstupné stojí osmdesát korun.

Ochutnají mladá vína ve sklepě

V Jaroslavicích na Znojemsku otevřou v sobotu vinaři své sklepy ve Sklepní ulici pro Chutnání mladého vína. Třináct sklepů bude otevřených od pravého poledne do páté hodiny odpolední. Vstupné, které zahrnuje degustační skleničku, je padesát korun.

Uslyší i americké blues

Ve Strážnici se uskuteční první ročník Festivalu Blues Road. Návštěvníci se mohou těšit na opravdovou lahůdku. Americké blues představí černošská hvězda Big Daddy Wilson. Vystoupí také domácí WBand. Festival začne v sobotu v pět hodin ve strážnickém kulturním domě. Vstupenky stojí 250 korun.

Zoo odhalí zvířecí specialisty

V Brně se lidé dozvědí, komu se ve zvířecí říši přezdívá šaman či proč chodí klokánek na houby. Tyto zajímavosti lidé zjistí v sobotu od půl jedenácté při speciálních komentovaných setkáních. S výkladem odborníci začnou u stříkouna lapavého. Při zastávce u vlků hřivnatých se lidé dočkají i krmení.