Podle starosty Lubomíra Pukla se většina zábav v Kojátkách na Vyškovsku pořádá pod širým nebem. „Nemáme na konání akcí žádné místo, proto jsme závislí na počasí. Jako malá vesnice moc zábav nepořádáme, ale pokud už nějaké jsou, je o ně velký zájem," řekl Pukla.

Lidé z okolí

Dvakrát ročně pořádá zábavu obec Hlohovec na Břeclavsku. „U nás jsou zábavy vítané, je to asi proto, že v okolí nic podobného není, takže se k nám sjíždějí i lidé z větší vzdálenosti. Účast je hojná a akci si vždy všichni pochvalují," uvedl starosta Hlohovce Antonín Koryčánek.

Po celý rok se konají kulturní akce v Brodu nad Dyjí na Břeclavsku. Starostka obce Pavla Norková si ale stěžuje na nezájem místních obyvatel. „Přijde mi, že na naše zábavy chodí spíše mladí lidé z okolních vesnic, místí je bojkotují. Samozřejmě nás to mrzí, protože zábavy děláme pravidelně a stále se snažíme přicházet s něčím novým, co zaujme. Například country zábavy. Dalším problémem je, že jsou všechny akce v režii obce, naštěstí nám pomáhají třeba manželky zastupitelů," popsala situaci Norková.

S nezájmem se potýkají i v Miloticích na Hodonínsku. „Taneční zábavu jsme pořádali naposled před rokem na zámku při příležitosti Dní obce. Tehdy přišlo čtyřicet platících návštěvníků. Lidé o podobné akce nemají zájem. V červenci budeme mít rockovou zábavu, tak uvidíme, kolik přijde lidí," pokrčila rameny ředitelka kulturního klubu v Miloticích Jarmila Fridrichová. Dodala, že  Milotičtí mohou chodit na zábavy do okolních obcí, například do tři kilometry vzdálených Vacenovic.

Více k tématu čtěte ve středečním vydání deníku Rovnost.