Bývalý blanenský starosta a nyní poslanec Lubomír Toufar (ČSSD) podniká. Na střeše chalupy ve Žďáru má solární panely. Tvrdí, že energii využívá pro svou chalupu a přebytky prodává do distribuční sítě. „Za přebytky mi energetická společnost platí mezi šedesáti a sedmdesáti tisíci ročně. Je to takové přilepšení na důchod. Do elektrárny jsem investoval přes půl milionu korun. Loni už jsem konečně splatil úvěr, který jsem si na ni vzal," poznamenal Toufar.

Podle údajů v čestném prohlášení získal Toufar loni ještě více než šestatřicet tisíc euro od příbuzných. „Byla to pozůstalost po vzdáleném členovi rodiny, kterému se v Brně starám o hrob. Peníze mi poslala vzdálená sestřenice," okomentoval bezmála milionový dar Toufar. Současný starosta Blanska Ivo Polák (ČSSD) nastoupil na radnici až k prvnímu lednu a čestné prohlášení tak v registru oznámení za loňský rok nemá.

Více než milion korun investoval loni do cenných papírů neuvolněný blanenský místostarosta Jaromír Roučka (Volba pro město). „Měli jsme s bratrem dům, ze kterého mě postupně vyplatil. Tyto peníze jsem pak vložil do cenných papírů," okomentoval svůj krok Roučka.

Tajemník blanenské radnice Josef Kupčík uvedl v čestném prohlášení koupi pozemku za bezmála půl milionu korun. Uvolněný místostarosta Jiří Crha (ODS) zase rozšířil své pole působnosti o další společnost. Nově totiž seděl v dozorčí radě akciové společnosti Thermal Pasohlávky. Mimo toho byl Crha členem dozorčí rady společnosti Zbrojovka Brno, jednatelem Svazu vodovodů a kanalizací měst a obcí a členem představenstva Vodárenské akciové společnosti. Navíc pracoval jako neuvolněný zastupitel Jihomoravského kraje, kde zastával funkci člena finančního výboru. Z činnosti právnické osoby inkasoval Crha za loňský rok zhruba tři sta třicet tisíc korun.

Podobně vytížený byl loni podle údajů z čestného prohlášení také boskovický zastupitel a bývalý poslanec František Sivera (ODS), který později pracoval v bance. Mimo jiné zastával post místopředsedy dozorčí rady Vodárenské akciové společnosti a funkci místopředsedy Svazku vodovodů a kanalizací. A také byl jednatelem společnosti Body In. Do prohlášení napsal solární elektrárnu na střeše rodinného domu.

S fotovoltaickou elektrárnou na střeše svého domu podniká i boskovický starosta Jaroslav Dohnálek. „Chtěl jsem nějak zhodnotit dům, aby po mně něco zůstalo dětem. Na zbohatnutí to rozhodně není. Za rok mi elektrárna totiž vynese asi polovinu mého měsíčního platu," sdělil Dohnálek. V prohlášení přiznal také nesplacený úvěr ve výši zhruba pětasedmdesáti tisíc korun.

Čestná prohlášení veřejných funkcionářů si lidé mohou bezplatně prohlédnout na základě písemné žádosti, kterou podají na úřadě dané obce. Do registru je možné nahlížet osobně přímo na úřadě nebo v elektronické podobě prostřednictvím veřejné datové sítě. V Blansku a Boskovicích této možnosti však za poslední dobu prakticky nikdo nevyužil. „Loni požádal o elektronický přístup do registru oznámení jeden člověk. Letos zase jen jeden," řekla vedoucí odboru správy úřadu na boskovické radnici Miluše Rozkošná. Podobné to bylo i v Blansku.