Na ryby sice působí škodlivé látky ze sinic, v mase je jich však málo.  „Ačkoliv tyto ryby mají ve svém těle cyanotoxiny a microcystiny, nejedná se o překročení limitu, kdy by mohlo být ohrožené zdraví člověka,“ podotkla mluvčí univerzity Alena Sýkorová.

Nejlépe je na tom kapří maso. Tyto ryby totiž po vylovení stráví ještě nějaký čas v sádkách a tam se toxiny ze svalů vyplaví a ryba je pak úplně neškodná. „O Vánocích nemusejí mít kupující strach, že budou mít po Štědrém dnu  zdravotní problémy,“ podotkl přednosta Ústavu veterinární ekologie a ochrany životního prostředí Stanislav Navrátil, který stál v čele výzkumného týmu.

Sinice ale ovlivňují zdravotní a produkční stav ryb a narušují jejich imunitu. Zejména mladé a ještě nevyvinuté ryby ve vodě postižené sinicemi častěji hynou.

Maso ryb žijících v takzvaně kvetoucích vodách je navíc méně výživné. Zvyšuje se obsah vody a mění se složení mastných kyselin. „Rybí maso obecně má řadu blahodárných účinků na lidský organismus, nicméně toxické látky ze sinic tyto účinky významně snižují,“ upozornil Navrátil.