O stejný cíl usilovali i další účastníci soutěže Biosignal Challenge 2018. Žádná z šestadvaceti prací však brněnský tým nepředčila. „Ostatní se většinou soustředili na pravidelnost a tempo vyslovování určité slabiky. My ale sledovali stabilitu hlasové frekvence, kterou pacienti s Parkinsonovou chorobou nedokážou udržet. Selhávají jim hlasivky a hlas víc vibruje,“ vysvětlil člen tříčlenného týmu Filip Mívalt. 

Přestože byl jejich přístup nejefektivnější, podařilo se jim dosáhnout jen nadpoloviční přesnosti. „Testovací vzorek zahrnoval i pacienty, kteří se už léčí a jejich hlas se tak chová trochu jinak. To náš algoritmus nevěděl,“ objasnil Mívalt, který nyní spolupracuje na mezinárodním výzkumu nemoci. 

Parkinsonova choroba je onemocnění nervové soustavy. Mezi příznaky patří třes či poruchy hybnosti. „Často převládá mýtus, že se Parkinsonova nemoc týká jen starších lidí. Nejvíc nemocných je však v produktivním věku,“ objasnila loni v tiskové zprávě ředitelka centra Parkinson-Help Romana Skála-Rosenbaum.

HANA KOTOUČOVÁ