Červená vína vévodí v nové expozici Salonu vín. Milovníci lahodného moku ochutnají sto nejlepších moravských a českých vín pro rok 2020 ve sklepení valtického zámku už od čtvrtka. Slavnostní vyhlášení všech držitelů zlatých medailí se uskuteční ve středu.

Nejlepším vzorkem je letos Rulandské modré z roku 2017 od Zámeckého vinařství Bzenec na Hodonínsku. Získalo už sedmý titul šampiona v historii soutěže, uspělo i loni.

Ochranný nástřik ve dvou brněnských tramvajích ochrání cestující před nakažením se infekčních nemocí.
Větší bezpečí pro zdraví cestujících. V šalinách testují antibakteriální nástřik

Víno z modrých hroznů se stalo šampionem teprve podruhé v historii soutěže. „Letos je ve stovce nejlepších o šest červených vín více než v předchozím roce. Spousta vzorků pochází z roku 2017. Červená vína teď dozrávají. Na červené se jedná o hodně zajímavý ročník,“ řekl hlavní sommelier Národního vinařského centra Marek Babisz.

Do úspěšné společnosti se dostal se stejnou odrůdou jako vinařství z Bzence také Kamil Prokeš z Velkých Němčic na Břeclavsku. „Za mě se jedná o nejobjektivnější soutěž v České republice. Má tříkolové hodnocení,“ zmínil vinař. Soutěž navíc nabývá na prestiži. Vinaři do ní přihlásili téměř 2400 vzorků. Ve finále vybírali degustátoři ze čtyř set vín.

Mezi nejlepší se dostala také například likérová vína, ale i vzorky nepříliš známých odrůd. „Poprvé budou mít lidé možnost ochutnat v expozici Savilon, Cabernet Cortis a Cabernet Dorsa,“ přiblížil Babisz.

Výstava kosatců v Botanické zahradě a arboretu brněnské Mendelovy univerzity.
V zahradě spatří i orchideje aristokratky

Alespoň jednou za rok do zámeckého sklepení zavítá třeba Marek Svoboda z Velkých Bílovic na Břeclavsku. „Každý rok si tamní vína přechutnám. Hlavně červená jsou tam špičková,“ poukázal muž.

Kromě stovky vín se zlatými medailemi v Salonu vín organizátoři dělají také několik krátkodobých výstav. Přiblíží návštěvníkům například mladá růžová vína. „Od června chci dát prostor také malým začínajícím vinařům. I ti dělají skvělá vína,“ zmínil Babisz.