Poté, co se dozvěděl pravdu o zvěrstvech, z domova odešel a přetrhal vztahy s rodinou a hlavně se svým otcem. Zpočátku byl zničený a tvrdí, že se dokonce na nějaký čas ponořil do mlhy alkoholu a drog.

Dědictví Rudolfa Hösse, pro něhož slovy spisovatele Roberta Merleho „smrt byla řemeslem", přesto nosí díky jménu stále s sebou. Schválně. „Snažím se bojovat s minulostí. S názory, že jsou rodiny, které se nikdy nezmění," říká lidem na svých cestách po celém světě.

Rudolf Höss
1900–1947

- nacista, velitel koncentračního tábora v Osvětimi mezi lety 1940 až 1943
- byl spoluzodpovědný za vyhlazování Židů i jiných národů
- po válce zmizel, v roce 1946 jej dopadli britští vojáci
- za své zločiny oběšen v Osvětimi
- jeho vnuk je Reiner Höss

V úterý při státním svátku zavítal mezi studenty Masarykovy univerzity v Brně, diskutoval s nimi v pořadu Lidskost proti barbarství. Na pódiu se Höss sešel s izraelskou novinářkou Tal Bahsanovou, kterou stejně jako její rodiče zajímá téma holocaustu. „Když jsem v pozvánce uviděla jméno Höss, úplně mi poskočilo srdce. Nečekala jsem, že někdy usednu vedle potomka toho zločince. Přesvědčila mě maminka, která unikla zplynování v Osvětimi jen o vlásek," vysvětluje Bahsanová.

„Svět má problém"

Oba mluví o stálé potřebě budování mostů mezi potomky svých národů. „Nesmíme zapomínat, co se kdysi stalo, ale měli bychom najít společnou cestu, jak se s minulostí vypořádat. Pro naši budoucnost," tvrdí Höss.

Sám vnímá nebezpečí novodobého útlaku lidí kvůli jejich víře. Včetně islámu. „Musíme stále bojovat proti antisemitismu, rasismu a podobným nesmyslům. Svět má problém. Nenávist může znovu přerůst v hrůzy, jež přinesla druhá světová válka. Opět sledujeme šíření strachu propagandou," obává se muž.