„Mělo to velmi pozitivní vliv na jeho psychiku. Říkal, že chce zemřít mezi blízkými. Byla to pro rodinu velká pomoc v těchto těžkých chvílích. Chtěla bych proto velmi poděkovat paní lékařce a lidem z hospicového týmu, který zajišťuje blanenská charita,“ uvedla žena.

Mobilní hospic
Hospicový tým se o lidi v posledním stadiu nemoci stará čtyřiadvacet hodin denně.
Umírajícímu člověku je k dispozici sociální pracovnice, psycholog, pastorační asistent, zdravotní sestra a lékař.
Z části ho hradí pojišťovna.

Mobilní hospic svatého Martina funguje na Blanensku pod tamní charitou téměř deset. Jeho pracovníci dosud pomohli více než pěti stovkám rodin. A zájem o tyto služby stále roste.

Hospicový tým se o lidi v posledním stadiu nemoci stará čtyřiadvacet hodin denně. Umírajícímu člověku je k dispozici sociální pracovnice, psycholog, pastorační asistent, zdravotní sestra a lékař. „Mobilní hospic není jen služba, která se soustředí na zdravotní problémy. Častokrát jsou potřební i ostatní odborníci týmu, kteří pomáhají rodinám zvládat těžké chvíle i po úmrtí milující osoby,“ poznamenala vrchní sestra hospice Hana Kudová.

Dodala, že rozpočet charity je na tuto službu letos přes tři miliony korun. Péče o jednoho člověka vyjde v průměru na třicet tisíc korun. „Asi pětašedesát procent nákladů nyní platí pojišťovny, zbylou část charita a příbuzní. Pomáhají také dary, dotace a veřejná sbírka. V té lidé na Blanensku věnovali ketos hospici přes sto tisíc,“ doplnila Kudová.

Ivan Balák pracoval jako geolog na Správě chráněné krajinné oblasti Moravský kras. Je autorem několik naučných stezek v Moravském krasu. O něm taky napsal ve spolupráci s dalšími autory celkem deset knih
Jeskyně jsou jako konzerva, říká v rozhovoru speleolog Ivan Balák

Na Znojemsku zůstává jediným poskytovatelem domácí hospicové péče Oblastní charita Znojmo. Část této služby nabízelo téměř dva roky také sdružení Konipaska. „Stále více lidí chce dožít doma v rodinném kruhu. V letošní roce jsme se takto starali asi o devadesát lidí,“ uvedla tamní koordinátorka domácí hospicové péče Veronika Axmannová.

Mezi provozovateli domácí hospicové péče působí kromě charity na jihu Moravy také soukromé firmy. „Všeobecná zdravotní pojišťovna má v Jihomoravském kraji uzavřenou smlouvu se šesti poskytovateli domácí hospicové péče. V okolních okresech v dojezdové vzdálenosti pak s dalšími čtyři mobilními hospici,“ uvedla mluvčí pojišťovny Iwona Navrátilová.

DIVOČÁK. V řadě míst mají obyvatelé možnost tuto lesní zvěř, pokud se přemnoží, spatřit v zalesněných částech města, zejména v parcích. Ilustrační foto.
Pozor na společný lov. Lesníci upozorňují na naháňku černé zvěře

Tuto službu částečně dotuje kraj. Letos mezi provozovatele domácí hospicové péče rozdělil deset milionů. „Počet lidí, kteří tuto službu využijí a zemřou v domácím prostředí, neustále roste. Loni jich bylo v Jihomoravském kraji přes pět set třicet. Za posledních pět let je to nárůst o více než sedmdesát procent,“ informovala krajská mluvčí Monika Brindzáková.