Barokní zámek v Lysicích na Blanensku letos navštívilo už 28 369 lidí. „Tedy o dvanáct stovek více než loni. A to ještě není sezona u konce. Návštěvnost stoupá zhruba poslední čtyři roky,“ oznámila tamní kastelánka Martina Rudolfová.

Podle ní se na úspěchu podepisuje i snaha lákat každý rok turisty na něco nového. „Letos jsme například zpřístupnili jednu věžičku. Otevřít plánujeme i tajnou chodbu. Hodně pomáhají akce, které na zámku pořádáme. Člověk nemusí na všechny jít, hlavní je, aby o nás bylo slyšet,“ sdělila Rudolfová.

Archeologická základna v Mikulčicích na Břeclavsku. Prostor pro bádající archeology navrhl tým z brněnského studia Pelčák a partner architekti.
O cenu za architekturu soutěží deset děl z jižní Moravy. Je to rekord

Na nezájem si nemohou stěžovat ani v Moravském krasu. „Ve srovnání s loňským rokem navštívilo jeskyně do konce srpna zhruba o dvanáct a půl tisíce lidí více. Od ledna do srpna dorazilo téměř tři sta tisíc turistů. Jsme spokojení,“ neskrýval radost vedoucí jeskyňářů Jiří Hebelka.

Rekordní sezona v číslech
· 299 253 lidí navštívilo letos do konce srpna jeskyně Moravského krasu.
· O 12 procent narostla návštěvnost Dinoparku ve Vyškově.
· O 1200 turistů více přijelo letos do zámku v Lysicích.
· O 40 procent narostl v posledních dvou letech zájem o zámek ve Slavkově u Brna.
· Letos zatím slavkovský zámek navštívilo přes 27 tisíc lidí, do konce roku počítají s 50 tisíci.

Mezi největší lákadla Vyškovska patří zámek ve Slavkově u Brna. „Sezona zdaleka nekončí a my už máme přes sedmadvacet tisíc návštěvníků. Zámek se uzavře až v polovině prosince. Do té doby počítáme s padesáti tisíci lidmi. Podobně to bylo i v minulém roce,“ srovnávala mluvčí zámku Veronika Slámová.

Další davy míří na akce, které se konají v zámeckém areálu. „Letos na ně dorazilo přes jednatřicet tisíc účastníků,“ doplnila mluvčí.

Oblíbený je i vyškovský Dinopark. „Oproti loňsku evidujeme nárůst návštěvnosti zhruba o dvanáct procent. A to byl i minulý rok úspěšný,“ řekl mluvčí atrakce Milan Choulík.

Podle vedoucí Ústavu managementu na Mendelově univerzitě Idy Rašovské, která o cestovním ruchu napsala disertační práci, je důvodem rostoucího zájmu o místa v regionu zlepšující se propagace a také posílení domácího cestovního ruchu z bezpečnostních důvodů. „Lidé prostě méně jezdí do zemí jako je Egypt či Tunis,“ vysvětlila Rašovská.

Provozní budova při vstupu do Punkevních jeskyní v Moravském krasu.
Bufet u Punkevních jeskyní už měl stát. Podle správců bude do konce roku

Domácí cíle si vybírá také Petr Kukučka z Brna. „Třeba Moravský kras je klenot, kvůli kterému jezdí na jižní Moravu lidé z celého světa. Nedivím se velké návštěvnosti. Sám jsem se letos vydal do Punkevních jeskyní a na místě mi řekli, že navštívit je bez rezervace je nemožné. Tak jsem vyrazil na rozhlednu Veselici,“ podotkl muž.

ADAM KUBÍK