O sto tisíc korun si přilepší noví řidiči brněnského dopravního podniku. „Otevíráme nyní kurzy pro řidiče už s navýšeným náborovým příspěvkem. Ale stále jich asi stovka chybí,“ uvedla mluvčí podniku Barbora Doležalová. Vyřešit situaci mají pomoct i vysokoškoláci, pro které dopravní podnik otvírá potřetí letní kurz řidičů tramvaje.

Šoféry autobusů hledají také na Blanensku a Vyškovsku. Oproti Brnu se ale jedná řádově o jednotlivce. Podle ředitele dopravní společnosti ČAD Blansko Jiřího Šebely aktuálně hledají sedm lidí. „Zatím s chybějícími řidiči zásadní problém nemáme. Ten však nastane, pokud současní řidiči odejdou do důchodu. Z celkového počtu 160 jich je sedmnáct v důchodovém věku a je zde možnost, že třeba ze zdravotních důvodů skončí,“ varoval Šebela. Podobná situace je i ve Vyškově u dopravní společnosti Vydos Bus.

V současné době řeší problémy s nedostatkem zaměstnanců také nemocnice, kterým chybí sestry i lékaři. Boskovická má na některých odděleních plno, ale na jiných zase sestry schází.

Podle jednatele boskovické nemocnice Miloše Janečka chybí především specialistky na oddělení ARO a JIP. „Nyní celá nemocnice potřebuje asi osm sester,“ odhadl Janeček.

Co podniky nabízí• Náborové příspěvky až 150 tisíc korun
• Městskou hromadnou dopravu zdarma nebo s příspěvkem
• Stipendia pro budoucí uchazeče ze středních škol
• Příspěvky na stravování
• Penzijní připojištění
• Rekreační pobyty


Ve vyškovské nemocnici zase v současností shání dva lékaře. „Hledáme primáře pro Centrum léčebné rehabilitace a lékaře na radiologii,“ řekla náměstkyně pro zdravotní péči Marie Pojezná. Chybějící lékaře se zařízení snaží doplňovat, nově na tamní urologii nastupují dva lékaři.

Problém s nedostatkem zaměstnanců řeší také brněnská městská policie. Nové zaměstnance láká na padesátitisícový náborový příspěvek či cestování hromadnou dopravou zdarma. Při nástupu si o pětasedmdesát tisíc korun přilepší i úspěšní uchazeči o práci u policie v kraji.

Státní policii na Blanensku chybí podle mluvčího Bohumila Maláška čtyři lidé. Nového strážníka pak hledají v Boskovicích i ve Vyškově.

Akutní potíže s hledáním zaměstnanců prozatím nemá krajská záchranná služba. Podle mluvčí Michaely Bothové však problémy očekává do budoucna. „Zhoršují se podmínky pro přijímání lidí. Lékařů je například nedostatek, protože často míří do zahraničí.

Problém je také se sháněním operátorů kvůli povinné roční praxi v nemocnici. Komplikace přináší také  nábor řidičů sanitek, protože musí mít dvouletý kurz, který je poměrně nákladný a ne každý je ochotný do něho jít,“ vysvětlila Bothová. Pro lékaře zdravotnické záchranné služby nabízejí náborový příspěvek až 150 tisíc korun.

Opačné zkušenosti mají jihomoravští hasiči. „Máme dlouhodobě přebytek zájemců o práci, které musíme odmítat,“ zmínil jejich mluvčí Jaroslav Mikoška.