Kolem půl čtvrté odpolední je prostranství před hostincem plné protahujících se běžců v pestrobarevných dresech. K vidění je tým s růžovými či bílými tričky i vojenskými kalhotami. Jedním z připravujících se závodníků je například Michal Matěj. „Na závod se těším, je to sranda. Včera jsme i poctivě trénovali – padlo šest kousků piv,“ směje se závodník.

Po chvíli se přichystané stoly zaplňují prvními půllitry zlatého moku a přítomní běžci si je pomalu rozebírají. „Jako správní Češi trénujeme pití piva poctivě po celý rok. Navíc jsme v našem týmu sportovně založení, takže to letos určitě zvládneme,“ říká jeden z favoritů závodu Jiří Hořava, zatímco si bere ze stolu jeden půllitr.

Závodníci mají výbornou náladu, smějí se a vzájemně se podporují. Skvělá nálada panuje i mezi přihlížejícími, kteří stojí opodál. „Chlapi jsou dobří, že to zvládnou. Obdivuju ale hlavně holky, že zvládnou vypít pivo a pak ještě běžet,“ říká například Renáta Novosadová. Poukazuje na to, že se Slavkovské pípy účastní i několik žen.

„Připravit, pozor, teď,“ startuje závod hlavní organizátor Zdeněk Poláček a závodníci hltají první pivo. Poté vybíhají k první zastávce v blízkých Křenovicích. Odtud běží dále do Hrušek a přes Vážany nad Litavou zpátky k Hostinci ve Slavkově, kde závod i končí. K příjemnému posezení na zahrádce poté hraje slavkovská kapela S.M.P.