V dubnu a květnu zadržela banka šest padělků. „Jednalo se o čtyři kusy v nominální hodnotě pět set korun, jeden kus v nominální hodnotě tisíc korun a jeden kus nominální hodnoty dva tisíce korun, které mají napodobený ochranný proužek nalepením částí z pravého ochranného proužku bankovek nižší nominální hodnoty. Konkrétně v Brně se objevila jedna z pětistovek,“ uvedla mluvčí instituce Petra Vodstrčilová.

Kopie peněz nejsou příliš kvalitní. „Mají napodobený ochranný proužek nalepením částí pravého ochranného proužku z bankovek nižších nominálních hodnot jako jsou stokoruny a pětistovky. Padělky jsou vytištěné inkoustovým tiskem namísto kombinace tisku z hloubky, tisku z plochy a tisku z výšky, obrazec padělků proto není tvořen tiskovými liniemi, ale strukturou kapek inkoustů. Mají také jinou barvu. Základní ochranné prvky zcela chybí a nejsou nijak napodobeny a mikrotexty jsou z větší části nečitelné, nejsou napodobeny ani ochranné prvky v ultrafialové a infračervené oblasti světelného spektra,“ popsala.

Video k ochranným prvkům bankovek v nominální hodnotě 100 Kč a 200 Kč:

Zdroj: Youtube

Pravých bankovek, z nichž někdo odstranil ochranný proužek, banka zadržela šedesát. Nevylučuje, že jejich odstraněné části využil dosud neznámý padělatel.Pokud mají lidé podezření, že bankovka nebo mince není pravá, nemusí ji například od obchodníka přijmout. Padělané peníze lidé nesmí použít k placení. „Takové jednání je trestné. Podezřelou bankovku nebo minci mohou lidé odnést na Policii České republiky, do České národní banky nebo do některé z obchdních bank,“ dodala Vodstrčilová.