Za problémy může výskyt bakterií ve vodě, je ale hraniční, zdravotní komplikace tak podle hygieniků nehrozí. „Po nahlášení a konzultaci s Krajskou hygienickou stanicí Jihomoravského kraje pitnou vodu dodávanou do vodovodní sítě považujeme za pitnou pouze po převaření, a to až do odvolání," sdělila mluvčí Brněnských vodáren a kanalizací.

Podle vedoucí Odboru hygieny obecné a komunální z jihomoravské hygienické stanice Jany Derkové ale nebezpečí nehrozí. „Nejedná se o žádnou fekální katastrofu, jako tomu bylo například minulý rok v Praze v Dejvicích. V důsledku teplého počasí je jen voda přiváděná vodovodem do Brna teplejší a běžné dávky dezinfekce na ni nefungují tak, jako obvykle. Proto je nutné je navýšit," upozornila.

V Brně vodu převařují

Na krajském úřadě se ve čtvrtek sešli zástupci kraje, Brněnských vodáren a kanalizací (BVaK), Krajské hygienické stanice, primátor města Brna a starostové obcí s rozšířenou působností, kterých se problémy s pitnou vodou týkají. „Vyžádal jsem si seznam míst, která společnost BVaK buď přímo zásobuje, nebo dodává vodu jako smluvním partnerům. Jde o 44 měst a obcí včetně statutárního města Brna. Týká se to více než 400 tisíc obyvatel. Musím důrazně říci, že se nejedná o krizový stav," uvedl hejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek.

Zároveň však připustil, že se jedná o nestandardní situaci. „Ale zatím všechna opatření, která činíme, jsou jako preventivní. V této chvíli by mělo stačit, když lidé budou převařovat vodu, kterou potom chtějí používat k vaření nebo na pití," dodal.

V seznamu figurovaly i čtyři obce z Blanenska. Adamov, Šebrov-Kateřina, Letovice a Malá Lhota. Březovský vodovod, který provozují Brněnské vodárny a kanalizace, mají jako záložní zdroj, který v současnosti kromě Malé Lhoty nepoužívají. Podle všeho je ale problém zřejmě ve vodovodu, který čerpá vodu z Víru.

Vlastní zdroje

Šebrov má vodu z vlastního zdroje. Adamov spoléhá také na vlastní zdroj u Býčí skály. Jako zálohu pak v nouzi používá Křtinský potok a až jako třetí zdroj přivaděč z Březovského vodovodu. Ten však podle adamovského starosty Romana Piláta už několik let město nepotřebuje. „Situaci ohledně problémů s pitnou vodou v Brně a jeho okolí samozřejmě sledujeme, ale netýká se nás. Lidé v Adamově můžou být v klidu. Vodu čerpáme z našeho podzemního zdroje a je v pořádku. Z přivaděče na Březovský vodovod vodu nebereme několik let," uvedl Pilát.

Letovice jsou ve Svazku vodovodů a kanalizací měst a obcí okresu Blansko. Vodu jim dodává Vodárenská akciová společnost. Podle ředitele boskovické divize Vodárenské akciové společnosti Petra Fialy členské obce svazku na Blanensku mají Březovský vodovod jako zálohu. Voda od Vodárenské je podle něj v pořádku. „V současnosti jsou na Březovský vodovod napojené ze svazku na Blanensku jen obce Lubě a Malá Lhota. Ostatní mají tento přivaděč jen jako zálohu a nepoužívají ho. Ve dvou zmíněných obcích jsme nechali udělat testy, zatím to vypadá, že vše je v pořádku. Podle informací co mám z brněnských vodáren je problém ve Vírském vodovodu. Ne v tom Březovském. Blanensko je tak mimo," řekl Fiala.

Mluvčí Vodárenské akciové společnosti Iva Šebková uvedla, že ve čtvrtek kvůli problémům s pitnou vodou v Brně volala také řada lidí z Blanenska. „Voda, kterou na Blanensku a Boskovicku dodává Vodárenská je v pořádku a splňuje všechny parametry. Lidé nemusejí mít obavy. Na našich stránkách informujeme, kterých obcí se problém s pitnou vodou týká. Jde o Brno a Brno-venkov," dodala Šebková.