„Pocit úzkosti mnohem rychleji opadl u lidí, kteří mohli dělat takzvané ochranné rituály. Díky nim totiž znovu získali pocit kontroly a zbavili se nepříjemného pocitu z nekontrolovatelných hrozeb,“ sdělil vedoucí výzkumu Martin Lang.

Brněnští vědci si pro experiment zvolili hinduistickou komunitu na Mauriciu, kde dlouhodobě pracují. „Ostrov má dlouhou historii přistěhovalectví, řada místních tam přišla z Indie. My jsme si pro tento výzkum vybrali komunitu Maráthů, kteří uctívají boha Ganéšu,“ podotkl Lang.

Do výzkumu přizvali pětasedmdesát žen, které pravidelně navštěvují tamní chrám. Výzkumníci u nich nejprve vyvolali úzkost a pak sledovali, jak se s ní vypořádají, pokud budou mít možnost se modlit nebo jen tiše sedět v prázdné místnosti. "Ženy měly za úkol připravit si projev o tom, jak se chránit před povodněmi s tím, že ho nahrajeme a pak pustíme odborníkům, kteří jejich projev budou hodnotit,“ popsal Lang experiment.

Za pomoci dotazníků i měření srdečního tepu pak vědci zjišťovali míru vyvolané úzkosti „Přivedli jsme je k tomu, že musely myslet na konkrétní hrozbu, což u nich vyvolalo úzkost, která se dá kromě subjektivních pocitů měřit i pomocí fyziologických reakcí. Ty zase zvyšují úzkost a nutí člověka vracet se k myšlenkám na dané ohrožení. Úzkost se tedy vyvíjí v jakési smyčce,“ podotkl religionista.