Všichni lidé, kteří přijedou z české strany, musí jít do karantény a následně nejdříve pátý den podstoupit test na koronavirus, nebo ukázat ne více než 72 hodin starý negativní test na Covid-19. „Příchozí se musí registrovat na webu korona.gov.sk/ehranica,“ uvedli ve čtvrtek v nařízení zástupci slovenského Úradu verejného zdravotníctva.

Podniky se musí připravit na omezování. ilustrační foto.
Nová omezení: Hrozba rušení akcí a ztráty v milionech, stěžují si Jihomoravané

Kontroly na hranicích budou namátkové. Výjimku z nového opatření mají například pendleři do 30 kilometrů od hranice, studenti, lidé pečující o blízké, lidé pracující ve zdravotnictví, personál autobusové, vlakové a lodní dopravy, někteří umělci a sportovci a další.

Pro lidi z česko-slovenského pomezí novinka znamená komplikace. „Bydlíme nedaleko hranic, máme v České republice chatu i část rodiny. Samozřejmě nás netěší, že se s ní teď neuvidíme. Syn navíc navštěvuje základní uměleckou školu na české straně, tak uvidíme, jestli do ní budeme moct dojíždět,“ uvedla Slovenka Katarína Kružíková.

Již dříve Deníku Rovnost možné důsledky popsala i Marie Mikulková ze Sudoměřic na Hodonínsku. „Máme širokou rodinu na slovenské straně. S mnohými našimi příbuznými se dlouho neuvidíme,“ řekla.