Stoprocentní návod podle šestadvacetileté sociální pracovnice neexistuje. „Cizinci u nás mají hlavní problém s tím, jak najít byt," uvádí jeden z důvodů vyloučení přistěhovalců Říkalová.

Začleňování pak podle ní komplikuje také způsob, jakým se o uprchlících mluví. „Panuje tady zbytečná hysterie a oni se pak cítí jako vetřelci," vysvětluje.

Zároveň uznává, že chyba je často i na druhé straně. „Záleží na jejich vůli, třeba ohledně učení češtiny. Znám Syřany, kteří to zvládli rychle. Naopak někteří Rusové s tím mají problém roky. Nelze to ale zobecnit," upozorňuje pracovnice charity.

Říkalová je i koordinátorka dobrovolníků, kteří cizincům s výukou češtiny pomáhají. „Díky nim vidím, že dost lidí okolo mě uprchlíky neodsuzuje," tvrdí.

Radikalizace společnosti kvůli imigrantům se jí nelíbí. „Nenávistné názory mě zaráží. Někteří tvrdí, že jsou násilníci, sami ale lidem vyhrožují," poukazuje na komentáře, které četla pod svou fotkou na facebooku.

Na ní s kolegyněmi sdílela solidaritu s uprchlíky. Podle ní jde totiž o lidi s velkou odvahou. „Všechno opustili, aby zachránili své rodiny. Touží po návratu, což mnohdy není možné," říká.

Ačkoli sama pomáhá cizincům zvládat každodenní situace třeba na úřadech, přistěhovalci ji také mnohé učí. „Poznala jsem nové kultury, naučila se základy ruštiny a hlavně získala trpělivost," usmívá se Říkalová.

MARKÉTA TURKOVÁ