Unikátní technologie využívá dešťovou vodu a je prakticky bezúdržbová. Má zachytávat prach, v teplých měsících budovu ochlazovat a v zimě izolovat. „Z původní střechy dělníci odstranili poškozenou horní vrstvu včetně asfaltových pásů. Začátkem týdne se navezl substrát a ve středu položil trávník. Nyní počkáme, až do travnatého koberce zaprší a zatíží střechu. Začátkem prázdnin pak v učebnách opravíme praskliny, které vznikly odlehčením stropů a vymalujeme,“ řekl stavbyvedoucí Petr Poledník.

Podle ředitele střední školy Miloše Šebely byla původní střecha budovy, jejíž část si pronajímá základní umělecká škola, léta v havarijním stavu. Do objektu zatékalo. „Hledali jsme způsob, jak nákladnou opravu střechy pokrýt. Bylo jasné, že nepůjde o stovky tisíc ale miliony. Naskytla se možnost dotace na takzvanou zelenou střechu. Zabili jsme tak dvě mouchy jednou ranou. Vyřešila se oprava, kterou z velké části pokryla dotace, a ještě to pěkně vypadá,“ poznamenal Šebela.

Na střeše umístí škola ještě webkameru a meteostanici. Ta bude měřit teplotu, rychlost větru a množství srážek. Prostor ale bude uzavřený. Žádné lavičky a posezení s výhledem na nedaleký rybník Olšovec v plánu nejsou.

Projekt stál přibližně 4,6 milionu korun. Dotace pokryla 85 procent nákladů. Zelená střecha zachytává dešťovou vodu, která ji vyživuje a za normálních okolností by skončila v kanalizaci. „Na střeše je patnácticentimetrová vrstva speciálního substrátu. Zadrží vodu a vyživuje travnatý koberec nad sebou. V něm je několik druhů suchomilných bylin. Zachytávají prašnost, okysličují okolí a ochlazují budovu v teplých dnech. V zimě ji zase izolují. Jedná se o extenzivní typ zelené střechy, nepotřebuje zálivku. Údržba bude minimální. Na jaře a na podzim se případně protrhají nálety. Substrát je navíc složený tak, aby se jim tam nedařilo,“ řekl Deníku na střeše školy jeden z pracovníků, kteří ve středu pokládali travnaté koberce.

Podobná střecha je od jara k vidění například v obci Česká nedaleko Brna v tamním autosalonu. Má plochu 1400 metrů čtverečních. Ředitel jedovnické průmyslovky Miloš Šebela dodal, že v budoucnu chtějí investovat i do opravy provozní budovy, kde je kromě kmenových učeben a internátu také jídelna. „Máme vizi, že tam na střeše budou fotovoltaické panely. Ty by nám pomohly uspořit na energii a v letních měsících pomoci s ohřevem vody v naší sportovní hale. Budovu bychom chtěli také zateplit, vyměnit okna a udělat centrální větrání. Na projektu pracujeme a hledáme zdroje financování,“ dodal Šebela.