Prohlídky se uskuteční díky výzvě brněnského turistického informačního centra Staň se průvodcem. Lidé do ní přihlásili osmnáct prohlídkových tras Brnem. „Rozhodli jsme se dát prostor sedmi z nich,“ uvedla ředitelka centra Jana Janulíková.

Prohlídkové trasy
1. Příběhy řeky Svitavy
2. Trapná procházka
3. MOJE staré Brno
4. Brno v Četnických humoreskách
5. Školní výlet s lepeňákem
6. Brněnští rodáci slavní doma i ve světě
7. Lost in Brno?

Lidé se při prohlídkách podívají na Brno například při Trapné procházce. Její autorky, duo Trapný čubiny, o ní s nadsázkou říkají, že lidé uvidí nejtrapnější místa v Brně. „Ve všech průvodcích po Brně se píše stále o stejných místech. Nabízíme k nim alternativu a ukážeme atypická až bizarní místa, která však k Brnu patří. Lidi zavedeme třeba do klenotnice na Staré radnici nebo do kavárny Terazza na náměstí Svobody. Dýchá devadesátkami, ale zároveň je z ní krásný výhled na město,“ nastínila jedna z dua Markéta Klišová.

Lidé uvidí z nového úhlu pohledu také Staré Brno. „Je to oblast, kterou vyjadřuje kombinace šedi, hnusu a krásy. Člověk se musí umět dívat, aby si té krásy všiml,“ poznamenal autor trasy Jan Gerych.

Průvodci amatéři lidi provedou i po brněnských stopách seriálu Četnické humoresky, po domech, ve kterých žili slavní Brňané, nebo s chlebem jako ze školního výletu v ruce a s výkladem bývalé učitelky dějin umění. „Vstupenky za padesát korun už jsou v prodeji,“ upozornila mluvčí centra Gabriela Peringerová. Jedna z tras, Lost in Brno, bude v angličtině.

Vítězná prohlídka celého projektu, Příběhy řeky Svitavy, o které rozhodli lidé v internetovém hlasování, už je vyprodaná.