Vlašín chce zóny bez zásahu vytvořit na území lesů patřících městu. „Brno je největší vlastník městských lesů v České republice. Většina jich leží mimo brněnské území. Vznik takových území je smysluplný a já věřím, že se je brzy podaří zřídit," sdělil Vlašín. Dodal, že přímo v Brně se lidé podobných lesů pravděpodobně nedočkají, protože ve městě je velký provoz a ruch z ulic.

S Vlašínem souhlasí také jeho kolega ze zastupitelského klubu zelených a náměstek brněnského primátora Martin Ander. „Chceme ochránit lesy před kácením stromů. Ztrácí jím své důležité funkce," řekl.

území bez zásahu
- Lidé v oblastech nekácejí stromy ani se o ně nestarají.
- Vysázené stromy se samovolně vyvíjí. Lidé jejich rozvoj pozorují.
- Návštěvníci vstupují do oblasti na vlastní nebezpečí.
- Cesty uvnitř bezzásahových ploch nejsou upravované.
- Každé bezzásahové území je vyznačené cedulemi.

Podle něj mohou vzniknout atraktivní území, která budou lidé rádi navštěvovat kvůli jejich zajímavosti. „V bezzásahových oblastech začnou třeba hnízdit vzácní ptáci, které bychom v běžným lesích neviděli," uvedl Ander.

O jaké lesy půjde, zatím není jasné. „Hledáme vzácné a cenné plochy, které je důležité chránit. Při výběru se zaměřujeme na lesy, v nichž netěžíme moc dřeva. Plánujeme vytvořit bezzásahové plochy na dvou setinách území brněnských lesů," vysvětlil Ander.

Plán se ovšem zadrhl ještě v představenstvu a dozorčí radě Lesů města Brna. Ty jej pozastavily. „Vytvoření bezzásahových území by v současnosti lesům nepřineslo užitek. Jsou totiž v dobrém stavu," vysvětlil místopředseda představenstva Marek Janíček.

Předseda Vlašín ale od svého návrhu neupouští. „Věřím, že se v blízké době neshody vyřeší, a firma začne plochy bez zásahu brzy vytvářet," prohlásil.

Podle profesora lesnické botaniky na Mendelově univerzitě Petra Maděry je vytvoření podobných lesů obecně dobrý krok. Jak prospějí Brnu ale nelze hodnotit. „Nevíme ještě, o jaký typ lesa jde," podotkl.

DAVID VONDRA