Použitý olej nosí v pet láhvi do kontejneru na jedlé oleje Jana Pospíšilová z Cetkovic na Blanensku už několik měsíců. „Jsem za kontejner ráda, ani by mě nenapadlo lít tuky do záchodu,“ poznamenala žena.

Takovou možnost nově mají i obyvatelé všech jihomoravských obcí. Od prvního ledna letošního roku jsou totiž jejich zastupitelé povinni zřídit na jedlé oleje a tuky kontejner či nádobu, nebo umožnit lidem je odevzdávat ve sběrném dvoře. Cílem je především zamezit vylévání olejů do kanalizace. „Kvůli tomu se zanáší, což může vést k havárii kanalizačních systémů. Zásadní problém se tvoří na čistírnách odpadních vod,“ odůvodnil povinnost mluvčí ministerstva životního prostředí Ondřej Charvát.

Kontejner ve sběrném dvoře najdou obyvatelé Ivančic na Brněnsku. „Pořizovací cena je tisíc korun, takže to je z pohledu městského rozpočtu nízká částka. Zejména kvůli čističce se jedná o přínosný krok. Ale je otázkou, kolik lidí si dá s odnosem práci,“ poznamenal ivančický starosta Milan Buček.

Jak třídit oleje
- Do kontejnerů v obcích, kam lidé olej vkládají v plastové lahvi.
- Do speciálních nádob distribuovaných z obecního úřadu obyvatelům.
- Přinesením olejů v plastové láhvi do sběrného dvora.

Zda místní kontejner využijí, netuší ani starosta Ludíkova na Blanensku František Veselý. „Čistička se aspoň nebude zanášet, ale uvidíme, jak k novince přistoupí místní. Mnoho z nich chová slepice, tak možná olej využívají i jako krmivo,“ konstatoval.

S tříděním mastných surovin mají už více než roční zkušenost obyvatelé Vyškova. „Popelnice se nám osvědčily. Bývají plné a slýchávám na ně pozitivní ohlasy,“ uvedl starosta města Karel Jurka.

Nadšeni z nové povinnosti jsou i zástupci Brněnských vodáren a kanalizací. „Pokud lidé do kuchyňských dřezů nebo záchodů vylévají tuky, způsobují problém sobě i provozovateli kanalizační sítě a čistírny odpadních vod. V obcích, kde kanalizace není spojena s čistírnou, i přírodě,“ upozornila mluvčí vodáren Renata Hermanová.

Doplnila, že se tuk na stěnách vnitřních rozvodů sráží, což člověk pozná tím, že mu přestanou odtékat odpadní vody, případně začnou vytékat třeba z umyvadla či vany.

Dalším cílem třídění olejů je jejich následné využití. „Jedná se o cennou surovinu, kterou lze využít v řadě oblastí. Oleje se uplatní především v energetice. Nejjednodušší ale je jejich energetické využití při výrobě tepla a elektřiny,“ nastínil Charvát.

Úředníci ministerstva životního prostředí letošní novinku následně vyhodnotí na základě každoročně ohlašovaných dat od obcí.