Od své praktické lékařky měl žádanku na otestování na nákazu koronavirem. I když hledal volné místo po celé Moravě, nejbližší požadovaný termín na podstoupení testu byl až za šest dnů. Třiačtyřicetiletý Brňan, který si nepřál uvést své jméno, proto žádanku vyhodil a hned další den zamířil na test jako samoplátce. Jeho jméno redakce zná. Muž upozornil na rozpor mezi plnými testovacími kapacitami pro lidi se žádankou a volnými pro přicházející bez ní.

Zkušenost Brňana

* Nakazil se zřejmě v práci.

*Několik dnů ležel doma s příznaky.

*Poté na základě rady hygieniků dostal v pondělí žádanku na test na Covid.

*Jeho partnerka s kamarádkou hledaly volný termín u čtyřiceti odběrových míst po celé Moravě.

*Nejbližší volný termín mohl využít až v neděli.

*Rozhodl se nečekat, v úterý šel na test jako samoplátce.

Brňan se nakazil zřejmě v práci. Poté, co se jeho zdravotní stav minulý čtvrtek zhoršil, volal na hygienu, kde mu řekli, že má ještě pár dnů vydržet, zda se jeho stav nezlepší. „Nejdřív jsem se cítil lépe, ale po několika dnech se můj stav zhoršil. Z hygieny mi v neděli řekli, ať zavolám obvodní lékařce, aby mi vystavila žádanku na test,“ popsal ve čtvrtek muž.

Lékařka mu ji vystavila v pondělí. Jeho partnerka s kamarádkou hledaly volné místo asi na čtyřiceti stanovištích po celé Moravě. Na testy by se dostal až v neděli. „Bylo mi tak špatně, že jsem byl ochotný jet se nechat otestovat až do Hradce Králové, kde měli volné místo dřív,“ podotkl čtyřicátník.

Tuto variantu nakonec zavrhl. Namísto čekání na otestování hrazené pojišťovnou se rozhodl za něj zaplatit 1750 korun jako samoplátce. Na odběrové místo soukromé firmy vyrazil hned následující den. „Částka sice nebyla výrazným zásahem do rodinného rozpočtu a výsledná jistota za ni stojí, ale přišlo mi to jako strašný byznys. Pro samoplátce mají volno a pro indikované se žádankou nemají,“ kroutil hlavou Brňan.

Výsledek testu měl ještě tentýž den odpoledne, od odebrání vzorku uplynulo jen několik hodin. Potvrdil u něho nákazu koronavirem. Muž pracující jako vedoucí strojní údržby je tak momentálně ve čtrnáctidenní karanténě. V izolaci na deset dnů skončili také členové jeho rodiny. V jeho práci se koronavirem nakazilo dalších asi deset lidí.

Podle Miroslava Staňka z krajské hygieny nelze stanovit maximální čekací dobu na testování. „Nejsme schopní laboratořím nařídit, jaká část kapacity má být pro samoplátce a jaká veřejná. Lidí, kteří si testy chtějí nechat zaplatit pojišťovnou, je víc než těch, kteří si za testy zaplatí sami, proto je tam takový nápor. Ale není v našich silách s tímto stavem něco dělat,“ uvedl Staněk.

Student Radek Preis se nad rozdílnou čekací dobou podivil. „Připadá mi zvláštní, že pokud si lidé test na koronavirus zaplatí, mohou na něj jít klidně i druhý den, zatímco na žádanku od lékaře se dostanou nejdřív za týden. Nebýt covidu, byla by celá situace skoro ironická,“ poznamenal mladý Brňan.

OLDŘICH HALUZA
TEREZIE SEKÁČOVÁ