Své o tom ví třeba studentka Alžběta Černá. „Minulou neděli, když bylo krásné jarní počasí, tak se po mně jedno klíště procházelo," vzpomněla si Černá, která si každý rok vytáhne desítky klíšťat.

Aktivitu těchto parazitů potvrzuje i Ivo Rudolf z Ústavu biologie obratlovců Akademie věd České republiky. „Při našich sběrech jsme jich našli hodně. Klíšťata žijí hlavně v listnatých a smíšených lesích, mají ráda vlhko a teplo," upřesnil Rudolf.

Klíšťata přenášejí několik nebezpečných onemocnění, nejčastější jsou klíšťová encefalitida a lymská borelióza. „Borelióza má povolnější průběh, takže se dá včas odhalit. Proti encefalitidě se lidé očkují," vysvětlila lékařka Renata Novotná. Lidé podle ní mají o očkování zájem. „Teď se hodně očkují i důchodci, kteří dříve na prevenci tolik nehleděli. Mají slabší imunitu, takže nemoc se u nich projevuje hůře a vakcína jim hodně pomáhá," dodala Novotná. Očkování proti encefalitidě se skládá ze tří dávek, po pěti letech následuje jedna dávka přeočkování.

Počty nakažených sledují hygienici od roku 1971. „Lidí s encefalitidou a boreliózou je každý rok více. Loni jsme naštěstí nezaznamenali žádný případ, který skončil smrtí," uvedla Renata Ciupeková z krajské hygienické stanice v Brně. V minulém roce se encefalitidou nakazilo 31 lidí, boreliózou 364. „Letos zatím žádný případ neevidujeme," dodala Ciupeková.

MARTINA PAVELKOVÁ