Rodiče malých skautů, pionýrů a tomíků si chválí hlavně výchovný přesah organizací. „Děti se učí pracovat v kolektivu i být empatické a vnímavé k ostatním," tvrdí Libuše Nývltová. Do skautu chodí její dcera a od září tam nastupuje i osmiletý syn.

Loví v rodinách

Právě nabíráním rodinných příslušníků a kamarádů rozšiřují tyto organizace své řady. Další způsob, jak děti přilákat, jsou i akce pro rodiče a příznivce. Skauti například pravidelně vozí Betlémské světlo či prodávají kytky na podporu léčby rakoviny. Do jejich prodeje se zapojují i pionýři, kteří také s dětmi pomáhají uklidit Česko. Každý rok tak členská základna roste. „Aktuálně je na jižní Moravě 1968 pionýrů," vyčíslil vedoucí brněnské pionýrské skupiny Řečkovice Vítězslav Ondráček.

Turistická organizace mládeže má v kraji členů téměř tisíc. Nejpočetnější je už dlouho Skaut. „V kraji máme skoro osm tisíc členů, tedy nejvíc z celé republiky. Celkem je českých skautů přes pětapadesát tisíc," informovala mluvčí skautů Jitka Taussiková.

Oblibu si organizace získávají díky pestrému programu. „Dcera si v oddíle našla nové kamarády, jezdí společně na víkendové akce i tábory a kolikrát se jí ani nechce zpět. Ptá se pak, kdy bude další výprava," svěřila se Stanislava Kopecká. Její dcera patří k boskovickým pionýrům. Podle ní navíc oddílové aktivity pomáhají stydlivým dětem zvládnout ostych.

Skauti, pionýři, tomíci.

PRO ZVĚTŠENÍ KLIKNĚTE

Hlavní náplň činnosti dětských oddílů jsou stále turistika, poznávání přírody a hry. „S dětmi táboříme, zkoušíme jak přežít v přírodě, učíme se první pomoc nebo hrajeme šifrovací hry," vyjmenoval některé z tradičních činností vedoucí tomíků František Serbus.

Aby udržely děti motivované, program spolky inovují. „Nabízíme dětem i možnost vyzkoušet si nové věci i sporty. Například jízdu na kánoích, horolezectví, laser game. Využíváme kromě buzoly také satelitní navigaci, natáčíme videa a podnikáme mnoho dalších věcí," vyjmenoval vedoucí kyjovských skautů Petr Mateleško. V jeho oddíle se vedoucí snaží děti do přípravy programu pro ostatní zapojovat.

O tom, že děti program organizací baví, svědčí nejen rostoucí počet členů, ale také nadšení, se kterým se do oddílů vrací. Každý si přitom najde něco, co ho zajímá. „Minule jsme si třeba museli každý do stanu vyrobit vlastní poličku, to byla sranda. Taky moc rád nosím náš kroj," svěřil se desetiletý skaut Jiří Štěpnička z Hodonína. Jeho nejoblíbenější akce je letní tábor.

Nízké příspěvky

Podle rodičů odpovídá také výše členského příspěvku. Nejnižší příspěvky platí rodiče tomíků. Poté pionýrů a skautů. Ty se pohybují v řádech stovek korun. „Víkend pak stojí včetně stravy kolem 320 až 380 korun. Sice jsem na mateřské a počítáme každou korunu, ale cena je výborná a vůbec ji neřešíme," přiblížila matka pionýrky Kopecká.

Ani náklady na vybavení nemusí dosahovat tisíců. Podle vedoucího Mateleška se může každý rozhodnout, kolik do výbavy investuje. „Někomu stačí starší spací pytel z druhé ruky za pár desítek či stovek korun, jiný si pořídí špičkový značkový kus za několik tisíc," popsal kyjovský skaut Mateleško.

EVA BÁRTOVÁ

ZPRAVODAJOVÉ ROVNOSTI


Mladé je potřeba nějak zaujmout, říká vedoucí střediska skautů

Vyškov /ROZHOVOR/ – Výprava na laser game pro současné skauty není problém. Chtějí zabavit děti nejen tradičně, ale i moderně. V poslední době i díky tomu počet skautů narůstá. „Kromě jiného tomu nahrává fakt, že to není nákladný koníček," vysvětluje vedoucí střediska skautů ve Vyškově Eva Čtvrtníčková.

Jak moc je současný program skautů odlišný od toho z minulých let?

Snažíme se přizpůsobovat moderním trendům, abychom nalákali i dnešní mládež. Samozřejmě zálesácká nebo tábornická část programu, jako je morseovka, vázaní uzlů nebo rozdělávání ohně, zůstává. Novinky jsou například satelitní navigace, které používáme, nebo oddílové akce, kdy se vypravíme třeba na laser game. Mládež je potřeba nějak zaujmout.

Co všechno si členové musí pořídit?

Máme jednotný kroj, který si nováčci po složení zkoušek musí koupit. Nosíme ho na oddílové akce, závody a na táborech je využíváme například při nástupech nebo slavnostních ohních. Další vybavení člena, který chodí každý týden na schůzku, je deník, uzlovačka, krabička první pomoci a batůžek na výpravy.

Kolik za kroj a další vybavení rodiče zaplatí?

Kroj stojí zhruba pět set korun, ale liší se to podle velikosti. Když někdo odchází, nebo je mu kroj malý, odkoupíme ho. A další členové jej tak můžou pořídit za nižší cenu. Další vybavení lze pořídit do dvou set korun.

Mají například děti z chudších rodin možnost vybavení si půjčit?

Po domluvě ano. Navíc se snažíme vyjít vstříc rodinám, které mají víc dětí a všechny chodí do skautu. Pokud jedou na tábor, platí plnou cenu jen nejstarší dítě, ostatní sourozenci pouze polovinu. Stejné je to i u členských příspěvků, které se platí jednou za rok.

MICHAELA MARTÍNKOVÁ