Květiny, hudba a bílé šaty, měsíce příprav. Své ano si chtěli říct už začátkem dubna. Plány jim ale překazila pandemie koronaviru, kvůli které vláda svatby zakázala v polovině března.

Ještě na začátku května nemohlo sňatek oslavit více než deset lidí. Obřad i hostinu proto Daniela Šíblová se svým snoubencem odložili až na červen. „Uvažovali jsme, že se vezmeme jen na radnici jakmile to bude možné, ale máme velkou rodinu a hodně kamarádů. Mrzelo by nás omezit počet hostů,“ svěřila se budoucí nevěsta z Adamova na Blanensku.

Brno 14.5.2020 - rozhovor s Pavlem Podsedníkem, majitelem brněnské restaurace Štatl na náměstí Svobody
Hospodský z centra Brna otevřeně: Vadí mi dvojí metr, hostů chodí jen pětina

V podobné situaci se ocitlo mnoho párů z jižní Moravy. Svatby se rozhodly odložit na podzim nebo na příští rok. „Spoustu svateb jsme přesunuli, nikdo totiž přesně neví, jak to bude. Jednu svatbu jsme z července přeložili na příští rok, protože snoubencům svatebčané volali, že mají strach přijít. Kvůli přesunům je ale na podzim méně volných termínů,“ zmínila brněnská svatební koordinátorka Veronika Polehlová.

Svatby od 11. května
• Celkový počet lidí nesmí na svatbě přesáhnout sto, a to včetně svědků i matrikáře.
• Snoubenci při obřadu nemusí mít roušku.
• Při necírkevním obřadu nemusí hosté dodržet rozestupy.
• Při bohoslužbě se dvoumetrové rozestupy musí dodržet, výjimka platí pro členy jedné domácnosti.
• Účastníci bohoslužby musí mít roušky, kromě okamžiku přijetí eucharistie.
• Před vstupem do kostela si lidé musí dezinfikovat ruce.

Stejně to vidí i Andrea Pol z brněnské agentury Kouzelná svatba. „Z plánovaných svateb nám zůstaly převážně srpnové. Většina párů, které se měly brát na jaře, se pro svůj klid a pohodu raději rozhodla obřad přesunout. Myslím, že bude přetlak nejen na místa, ale i na dodavatele,“ zmínila.

Komplikacím se nevyhnula ani Šíblová. Svatební šaty, které chtěla na obřad obléct, už byly v novém termínu zamluvené a musela vybrat jiné. „Navíc jsme obřad i s hostinou museli posunout na pátek místo soboty, protože termíny byly zabrané. Jinak bychom se brali asi až na podzim,“ dodala.

Podobné problémy museli řešit i v penzionu Roseta v Radějově na Hodonínsku. „Sobotní termíny jsou u nás obsazené už rok předem. Kdo chtěl svatbu na podzim, musel počítat s pátkem,“ sdělila majitelka penzionu Dana Mrkvová.

Začátek opravy ulice Veveří.
Šaliny po jedné koleji, rozjezdy zmizí z ulice úplně. Opravy Veveří jsou tady

Na zámku ve Křtinách na Blanensku už museli jednotky svateb odmítnout. „Termín jsme měli zablokovaný a obřady už by se časově nevešly,“ řekla vedoucí zámku Jana Šenková. Největší zájem byl podle ní o srpnová a zářijová data.

Našlapaný rozvrh mají i na zámku ve Slavkově u Brna na Vyškovsku. Podle pracovnice programového oddělení zámku Ivety Randové zatím ale problém nebyl. „Bude to pěkně nabité, ale zatím nám to vychází. Nikoho jsme neodřekli,“ sdělila. Po dlouhé pauze oddají první páry v červnu.

Volné podzimní termíny hlásí třeba na Nové radnici v Brně. Podle mluvčí radnice Brna-středu Kateřiny Dobešové zůstala zatím převážná většina obřadů beze změny. „Situace se ale mění ze dne na den. Některé svatby jsou navíc ovlivněny i otevíráním hranic, a to stačí i blízké Slovensko. Pak samozřejmě snoubenci vyčkávají, zda se hranice otevřou, nebo ne,“ uvedla.

Ilustrační foto.
Tragédie v tunelu v Brně. Mezi Židenicemi a Královým Polem tam vlak zabil ženu

Ani v brněnské katedrále svatého Petra a Pavla o termíny není nouze. „Letos na jaře jsme navíc mnoho obřadů neměli. I tak některé z nich budoucí manželé přesunuli, hlavně proto, že neměli jistotu, jestli budou svatby vůbec možné,“ řekl farář Tomáš Koumal.

Na svatby aplikují stejná pravidla jako pro bohoslužby. V katedrále nesmí být více než sto lidí, svatebčané musí dodržet rozestupy. Až na výjimku ženicha a nevěsty musí mít roušky.