Na odklon od tradičních politických stran nejvíce doplácejí jihomoravští sociální demokraté. Jejich kandidátní listinu neuvidí například ve více než dvoutisícových Šardicích na Hodonínsku. Lídryně strany se tam přitom dvakrát stala starostkou. „Řada lidí, když jen slyší slovo strana, nechtějí kandidovat. Přestávají mít zájem o práci zastupitele. Z pěti kandidátek jsou u nás jen čtyři,“ posteskla si starostka Blažena Galiová. Místo ČSSD letos povede nezávislé Šardice – Místo pro život.

Kandidátní listiny sociálních demokratů se ale vytratily i z další větších obcí a měst, jako jsou třeba Rousínov na Vyškovsku, Ratíškovice na Hodonínsku či Hevlín na Znojemsku.

Ztráty sčítají také komunisté, voliči jejich kandidátku už nenajdou ve Vnorovech na Hodonínsku či v Křenovicích na Vyškovsku. „Nezájem o politiku se dostal až na nejnižší úroveň. V řadě případů se na tom podepisuje i přistěhování nových lidí do menších obcí,“ hledal důvody jihomoravský zástupce v ústředním výboru KSČM Filip Zachariáš z Bučovic.

Brněnská radnice. Ilustrační foto.
Nový vládce Brna? Striptérka i velká ryba. Neobvyklými profesemi chtějí zaujmout

Jiný pohled na úbytek stranických kandidátek má krajský předseda křesťanských demokratů Roman Celý z Vyškova. „Snažíme se oslovovat i lidi na nezávislých kandidátkách, které nejsou pod hlavičkou KDU-ČSL, ale jsou nové a chtějí změnu. Často s nimi spolupracujeme. Jen nechtějí fungovat podle stranických pravidel,“ uvedl Celý.

Podobně dopadají v jihomoravských vesnicích a městech i kandidátní listiny ODS, TOP 09 či Svobodných. V Břeclavi jdou dokonce všechny tři strany do voleb společně. „Chtěli jsme spojit celou pravici ve městě. Navíc se topka před čtyřmi lety do zastupitelstva těsně nedostala, takže hlasy pro ni propadly, což nás mrzelo,“ přiblížil současnou strategii manažer břeclavské ODS Aleš Nešpor.

Jen ANO 2011 si dokázalo udržet téměř stejný počet navržených kandidátů mimo Brno jako před čtyřmi lety. „Jenže rok 2014 nebyl pro ANO dobrý. V komunálu se nedostalo na úroveň jiných politických stran. Nyní má premiéra, vládu a atraktivní značku pro politický úspěch, mělo zdvojnásobit počty kandidátů, ale to se nestalo, což je nevídané,“ upozornil politolog Masarykovy univerzity Stanislav Balík.

Dodal, že trend úbytku stranických kandidátek je zřejmě nezastavitelný a z vesnic se už dostal i do do větších obcí a měst.

Ilustrační foto.
Kniha o víně boduje ve světě. Práci jihomoravských odborníků ocenili v Paříži