O zákazu očkování u praktiků informoval Grolich po dopoledním jednání hejtmanů, premiéra a ministra zdravotnictví Jana Blatného. Vyjádření k vládnímu zákazu na sociálních sítích doprovodil nechápavým tlučením hlavou do zdi. „Nechápu to a štve mě to. Premiér nám na videokonferenci řekl, že pokud se praktici zapojí, tak až poté, co se naočkují prioritní skupiny. V nich jsou ale především důchodci, pro které je očkování u jejich lékařů nejvhodnější. Je to úplně naruby,“ kritizoval po poledni Grolich.

Babiš odpoledne řekl, že Grolich nemluví pravdu. Zároveň odmítl, že by vláda očkování u praktických lékařů zakázala. „Teď se očkuje na více než 145 očkovacích místech a jednotlivé nemocnice samozřejmě můžou do očkování zapojit i praktiky, pokud se na tom s nimi dohodnou. Na plošné zařízení očkovacích míst v ordinacích praktických lékařů zatím nemáme dost vakcíny. Až ji budeme mít, tak samozřejmě počítáme s jejich zapojením,“ argumentoval Babiš.

Cestující se dočkali: nádraží Zvonařka v Brně je konečně otevřené. Podívejte se

Spor mezi hejtmanem a premiérem

Hejtman Jan Grolich včera obvinil vládu, že zakázala praktickým lékařům očkovat v ordinacích penzisty nad osmdesát let.
Podle něho je tato možnost nejlepší variantou hlavně pro důchodce žijící v odlehlých obcích.
Premiér Andrej Babiš tvrzení odmítl s tím, že vláda nezakázala očkování u praktických lékařů a Grolich nemá pravdu.
Babiš zároveň řekl, že do očkování mohou praktiky zapojit nemocnice a očkování v ordinacích praktiků přijde na řadu, až bude dostatek vakcíny.
Podle Grolicha tím premiér potvrdil jeho slova, jen výrok změkčil.

Podle Grolicha však premiér ve svém vyjádření jeho slova potvrdil. „Říká, že praktici mohou očkovat pouze ve spolupráci s nemocnicemi, nemohou se stát sami očkovacím místem. To tam pan premiér mezi řádky říká a to nám sdělil i na jednání. Pokud se praktik nemůže stát očkovacím místem, potvrzuje tím, co nám řekl dopoledne, akorát to říká měkčeji,“ tvrdil hejtman.

Babiš připomněl, že je v České republice málo vakcín. „Jasně jsem řekl, že každé očkovací místo má nahlásit svou očkovací kapacitu, podle které se bude řídit distribuce vakcín. Všichni přece ví, že dodávky z Evropské unie mají zpoždění a že jich máme nedostatek,“ prohlásil.

Představitelé Jihomoravského kraje, obcí a praktičtí lékaři v posledních pár týdnech připravovali systém očkování, který umožní rychle vakcinovat u praktických lékařů penzisty starší osmdesáti let žijící hlavně v odlehlejších obcích. Nemuseli by se přitom elektronicky registrovat. „Pro důchodce, kteří nebydlí u velkých očkovacích center a nemocnic, je očkování u praktických lékařů nejlepší varianta. Nemusí nikam jezdit a svého praktika znají a důvěřují mu. Máme vyzkoušené, že to funguje,“ podotkl Grolich.

Ze dne na den

Podle předsedy praktiků na jihu Moravy Iva Procházky splňuje podmínky pro očkování pacientů v ordinacích okolo osmdesáti procent lékařů. „Mohou očkovat opravdu ze dne na den. Když jeden den lékařům řeknete, ať si jdou další den vyzvednout vakcínu do nemocnice nebo lékárny, aby začali očkovat, oni tam pojedou. Mají připravený materiál i vybavení pro případné urgentní zákroky v případě nežádoucí reakce. V každém okrese na jihu Moravy je všechno zabezpečené,“ informoval Procházka.

V létě opět vlakem do Chorvatska: z Břeclavi a Brna pojedou až do Splitu

Doplnil, že v centrech by se podle jejich údajů reálně nechalo otestovat padesát až šedesát procent důchodců starších osmdesáti let. „Svému registrujícímu praktikovi by dávalo přednost osmdesát procent, zvláště v periferních oblastech,“ porovnal Procházka.

Při přípravě očkování u praktických lékařů ocenil pomoc obcí. „Spousta z nich k této věci přistupuje velice zodpovědně. Praktikům nabízí pomoc, ať už materiál, personál nebo prostory, kde by důchodce očkovali, ideálně hromadně o víkendu nebo ve všední dny odpoledne,“ přiblížil Procházka.

Usnadnění přístupu k očkování považuje za správný třeba starosta brněnských Medlánek Michal Marek. Nedávno obcházel penzisty žijící v městské části a pomáhal jim s elektronickou registrací do očkovacího systému. „Narazili jsme třeba na ženu, která čtyři roky neopustila byt. Pohybuje se o chodítku, ale nemůže ven,“ zmínil Marek.