Za tou stojí studenti Filmové akademie múzických umění v Praze. K včerejšímu večeru se pod petici podepsalo téměř pět stovek lidí, včetně významných českých filmařů a jiných známých osobností. Svůj podpis připojila i senátorka Eliška Wagnerová. „Považuji ji za kreativní osobnost s nekonvenčními názory, které oslovují různé skupiny obyvatel i mimo hlavní proud. Tyto skupiny si zaslouží, aby jejich zájmy Česká televize rovněž programově zohledňovala," řekla Wagnerová.

K petici se připojil také filmový pedagog a publicista Kamil Fila. „Tím, že jí odstřihla od vývoje dalších projektů, vysílá Česká televize navenek o sobě velice nelichotivou zprávu," nastínil. Svůj podpis připojil například šéf pavilonu Anthropos Petr Kostrhun nebo místostarostka Brna-středu Jasna Flamiková .

Sama dokumentaristka se k věci nechtěla příliš vyjadřovat. „Jsem částečně zklamaná, ale jsem s tím zároveň smířená, protože si troufám tvrdit, že jsem snad celkem sebekritická a ne vždy se mi vše dařilo. Taky se nepovažuju za jediného producenta, co dělá v televizi věci, které dávají smysl. Spolupráce s Janem Maxou byla za mě výborná. Škoda, že to bylo v poslední době asi jednostranné," uvedla Zlatušková na svém facebookovém profilu.

Autoři petice zdůrazňují důležitost témat, která autorka ve svých dílech ukazuje. Podle ředitele vývoje pořadů Jana Maxe však za neprodloužením smlouvy nestojí přílišná kontroverze. „Nevím o jediném pořadu, který vznikl v produkční skupině Kamily Zlatuškové, který bych hodnotil jako příliš kontroverzní. Snad vyjma jednoho vydání Tečky páteční noci," poznamenal Maxa.

Zároveň zdůraznil, že tím působení Zlatuškové v televizi úplně nekončí. „Kolegyni Zlatuškové jsem sdělil, že nepočítáme s prodloužením jejího jmenování kreativní producentkou, které je platné do konce tohoto roku. Důvody k tomuto rozhodnutí jsou interního rázu. Zároveň jsem jí navrhl několik možností, jak již nyní jednat o pokračování spolupráce jinou formou," doplnil Maxa. Petice podle něj na rozhodnutí televize nic nezmění, protože je založená na mylných informacích.

V dopise, který je součástí petice, zdůrazňují jeho autoři i obavu z dalšího směřování televize. S tím souhlasí i profesor Jiří Voráč z Ústavu filmu audiovizuální vědy Masarykovy univerzity. „Její tvorba nemá v České televizi alternativu ani pokračovatele. Podobných pořadů v jejím vysílání postupně ubývá hlavně od nástupu současného vedení," zdůraznil. K petici se připojí pouze v případě, že za ní stojí skupina odborníků.

Pod petici se podepisují lidé z celé republiky. Především ale filmoví odborníci a dokumentaristé. Svůj podpis připojil například mladý dokumentarista Bohdan Bláhovec, který je oceňován za svůj dokument Show! o dětské dívčí skupině. „Dobrých lidí, jako je Kamila Zlatušková, by se Česká televize neměla zbavovat. Naopak by tam měli pracovat do vyčerpání svých sil. Oceňuji, že ve svých dílech kombinuje zábavu a poučení," podpořil kritiky uznávanou dramaturgyni Bláhovec.