Jak a zda vůbec kraj zajistí příští čtvrtek dopravu, není zatím jasné. „Smluvním partnerem kraje jsou dopravní společnosti a ne odborové svazy. Do tří pracovních dnů před stávkou mají dopravci informovat kraj o tom, které linky budou fungovat a které ne," sdělil náměstek hejtmana pro dopravu Roman Hanák.

o stávceKdy: ve čtvrtek 6. dubna – po dobu 24 hodin.
Kdo: řidiči z 12 firem, ve kterých působí odbory. Detaily budou jasné po dalších jednáních.
Proč: navyšování platů řidičů podle nařízení vlády, kraj má peníze jen na další dva roky.

Pak teprve může kraj řešit posilové autobusy, aby dopad stávky byl na cestující co nejmenší. Představitelé měst mají ale již nyní obavy, jak se budou lidé dostávat do zaměstnání. „Lidé dojíždí za prací do Vyškova i do Brna. Už teď, když je rozkopaná dálnice, se špatně dostávají do práce, a pokud do toho přestanou jezdit autobusy, nebude to nic veselého," uvedl starosta Rousínova Jiří Lukášek.

Psali jsme: Platy řidičů autobusů? Jedenáct dopravců kývlo na nabídku kraje, čtyři se nevyjádřili

Do stávky se plánují zapojit řidiči společnosti ČAD Blanko, která zajišťuje městskou hromadnou dopravu například v Blansku a v Adamově. „Kolik řidičů se zapojí a jaké linky budeme v den stávky schopni zajistit, nemohu říct. Je to příliš čerstvé. Budeme zjišťovat, kdo bude stávkovat a kdo pojede," naznačil náměstek pro osobní dopravu Richard Maňoušek.

Obavy z komplikací mají i lidé na Břeclavsku. „Jezdím do Břeclavi do práce autobusem už před půl šestou ráno. Spoj dorazí do centra města tak akorát, abych začátek práce stíhala. Vlak přijíždí později a navíc to mám z vlakového nádraží daleko," řekla Hustopečanka Kamila Lesnerová.

Odboráři v dopravě vyhlásili stávkovou pohotovost již v polovině února. Nynější protest souvisí s nařízením vlády, které od ledna zvýšilo mzdy řidičům. Dopravci si ale stěžovali, že na navýšení platů nemají peníze a žádali o pomoc kraj. Ten uvolnil sto milionů korun na zvýšené platy. Řešení je to jen na dva roky, což odborům vadí. Situaci má podle nich řešit stát, nabízené peníze nestačí.

Čtěte také: Stávka řidičů autobusů? Do měsíce. Nabízené peníze nestačí, vzkázali odboráři