„Nedokážu si představit člověka, supermana, který by to zvládl. Z mého pohledu tato kumulace funkcí musí mít vliv na kvalitu odvedené práce. Je na voličích, jak to posoudí,“ komentoval opoziční zastupitel za KSČM Vojtěch Jedlička z Mikulova na Břeclavsku.

Tamní starosta Rostislav Koštial z ODS se nedávno stal senátorem za břeclavský obvod. Navíc je současně krajským zastupitelem a figuruje v několika společnostech. „Člověk by měl dostávat odměnu za odvedenou práci, a ne za to, na kolika židlích sedí. V tomto mám naprosto čisté svědomí,“ prohlásil Koštial.

Jako uvolněný starosta Mikulova má měsíčně přes jedenašedesát tisíc korun hrubého. V Senátu pak jako místopředseda výboru pro zdravotnictví a sociální politiku bere přes jedenadevadesát tisíc korun. Na dalších několik desítek tisíc si může přijít na takzvaných náhradách. Má dva asistenty. „Starostu dělám dvanáct let. Pracuji ale dvanáct hodin denně. I o víkendech. Ať si to lidé přepočítají, jak jsou to vydělané peníze,“ upozornil Koštial.

Některých funkcí se ale podle svých slov vzdá. Jako zastupitel Jihomoravského kraje opustí dva výbory. Stejně jako pozici v představenstvu společnosti Vodovody a kanalizace Břeclav a ve společnosti STKO. Ta se zabývá likvidací odpadů a kontejnerovou dopravou. Město Mikulov v ní má podíl.

Kumulování funkcí se nelíbí bývalé místostarostce Boskovic Jaromíře Vítkové z KDU-ČSL. Stejně jako Koštial je v současnosti senátorkou. „Podle mého se funkce senátora a starosty dobře skloubit nedá. Pokud tedy část práce starosty nepřevezmou úředníci. Současně jsem byla chvíli radní a senátorkou. Zodpovědně projít všechny materiály do rady, rozhodovat o městských věcech a zároveň naplno pracovat v Senátu byl problém,“ vzpomněla Vítková.

Na Blanensku je podobně jako Koštial vytížený například starosta okresního města Jiří Crha z ODS. Je zároveň uvolněným krajským zastupitelem. Na plný úvazek pracuje jako předseda výboru pro národnostní menšiny. Za to má měsíčně bezmála osmdesát tisíc hrubého. Je zároveň předsedou FK Blansko, sedí v představenstvu FC Zbrojovky Brno a Vodárenské akciové společnosti.

Občanskodemokratický starosta Vyškova Karel Jurka figuruje jako jednatel ve společnosti Rebios a člen představenstva v akciové společnosti Respono.

Některým místním vadí, že Vyškov má nově tři místostarostovské posty na plný úvazek. Odměna jednoho místostarosty i s odvody přijde město od ledna podle Jurky na milion 250 tisíc korun ročně. „Na první pohled to působí dojmem prospěchářství,“ řekl Jakub Zedníček z Vyškova.