Stodoly jsou unikátním uskupením asi sedmdesáti staveb, několik z nich má dokonce titul Národní kulturní památka. Lidem ani odborníkům nebyl jejich osud lhostejný. „Oslovila jsem řadu lidí, kteří pracují s hliněnými technologiemi,“ přiblížila vznik akce Alena Dunajová z Národního památkového ústavu. Pod vedením profesionálů se nadšenci naučili pracovat s tradiční hliněnou směsí, kterou omítali stěny stodol.

Některé stodoly však byly v tak havarijním stavu, že se kromě omítky dočkaly i nové střechy. „Momentálně u některých objektů musíme dát do pořádku statiku,“ informovala Dunajová.

Smyslem akce však podle ní není jen samotná záchrana stodol, ale hlavně upozornění na jejich problémový stav. „Lidé si podle mého názoru uvědomují, že by takový unikát měl zůstat zachovaný i pro další generace,“ doplnila Dunajová s tím, že akce lidi vyburcovala. Dobrovolníků přibývá a postupně se daří opravovat další budovy.

I přes svůj špatný stav stodoly stále lákají řady turistů. „Z turistického hlediska je to opravdu zajímavé a specifické místo. Lidé nevyhledávají jen exkluzivní cíle, mnohokrát jim stačí procházka kolem něčeho zajímavého. A to tyto stodoly určitě jsou,“ upozornil Zdeněk Šmýd z Turistické asociace Slovácko.

Opravám historických stodol v Hrubé Vrbce na Horňácku se lidé věnují už pět let. Poprvé se do jejich záchrany díky akci zaChraňte stodoly pustili dobrovolníci v roce 2013.