Některým místním to vadí. „Pořádat opileckou zábavu v den voleb je velmi nevkusné,“ napsal Deníku Rovnost muž podepsaný jako Jan Novotný.

Obavy z možného narušení voleb však podle hustopečského místostarosty Bořivoje Švásty nejsou namístě. „Nepředpokládám, že by kvůli burčákovkám byly problémy kolem voleb. Udělali jsme pro to potřebná opatření,“ sdělil muž.

Radní přesunuli některé volební místnosti dál od centra, aby voliči mohli odvolit v klidu. Novotnému se však nelíbí, že kvůli tomu bude muset obejít náměstí postranními uličkami.

Zastupitelé ovšem skutečně diskutovali, zda nepřesunou termín akce plné burčáku a vína. Nakonec to zamítli. „Bohužel to nešlo. O datu burčákovek se rozhoduje rok dopředu, a když vyhlásili datum voleb, měli jsme už nasmlouvané kapely,“ vysvětlil Švásta.

Podobná situace nastane v pátek a příští sobotu také v nedalekých Valticích, kam davy turistů míří na Valtické vinobraní. Starosta města Pavel Trojan případné problémy vyřešil preventivně. „Městská policie se bude plně věnovat hlídání volebních místností. Na vinobraní jsme si objednali bezpečnostní službu,“ uvedl Trojan.

Strážníci podle něj zabrání tomu, aby podnapilí lidé vcházeli do volebních místností a obtěžovali tam voliče.

Problémy s opilými zákazníky se mohou dotknout také majitelů penzionů a hotelů. Většina hlásí na víkend zcela plno. Pavla Janoušková z hotelu Rustikal v Hustopečích se sice nepořádku příliš neobává, špatné zkušenosti s turisty ale už měla. „Párkrát se nám tu někdo pozvracel,“ připustila.

Místní musejí počítat také s hlučnější zvukovou kulisou. „Po tři dny návštěvníci Burčákových slavností terorizují Hustopečany, řev zní do ranních hodin bez ohledu na nějaké limity,“ postěžoval si Novotný.

RADKA KONEČNÁ