Podle Kubína má ve světě sportu Sokol nezastupitelnou roli. „Spousta českých reprezentantů pochází ze Sokola. Mohu zmínit sportovní gymnasty, šermíře a beach-volejbal nebo třeba krasojízdu," vyjmenoval Kubín některá odvětví, ve kterých brněnští sokolové vynikají.

Třeba právě gymnastika je doménou první sokolské jednoty na Moravě, nynějšího Sokola Brno I. „Dá se vlastně skoro říct, že Sokol Brno I je dodavatelem sportovních gymnastek do české reprezentace," vypíchl Kubín.

Celé téma o Sokolu si přečtěte v dnešním tištěném vydání Deníku Rovnost

Jednou ze sportovních hvězd, jež vyrostly v některém brněnském oddíle, je i vítězka soutěže družstev ve sportovní gymnastice na olympijských hrách v Londýně v roce 1948 Věra Růžičková. „Do Sokola mě přivedla ve čtyřech letech maminka. Po celou dobu jsem hrdá na to, že jsem členka této organizace. Na olympiádě v Londýně jsme dokonce měli celé sokolské družstvo," vzpomněla.

Sokol však nikdy nebyl a stále není spojený jen s vrcholovým sportem. „Téměř tři čtvrtiny našich členů chodí do oddílů sportovní všestrannosti. Sportují čistě pro radost ze zdravého pohybu," doplnil Kubín.

Upozornil, že Sokol také není jen mládežnická organizace. „Skoro dvě třetiny členů jsou dospělí," podotkl. Děti tvoří něco přes třetinu členů a pouhých šest procent patří dorostu.

Pro zvětšení klikněte.Zdroj: DENÍK/Markéta Evjáková

Právě v dorostu začínal i Marek Thiel. Do Sokola Brno Husovice chodí už deset let. „Sokol pro mě znamená sportovní relax. Hraju tam basketbal a příležitostně si tam zajdu zaposilovat," řekl třiadvacetiletý student.

Sokol se nevěnuje jen sportu. „V souladu s požadavkem harmonického rozvoje těla i ducha je naše kulturní a vzdělávací činnost," řekl Kubín. Organizace kromě asi devadesáti odvětví sportu nabízí také soubory kulturní. Má třeba loutkářské, folklorní, pěvecké nebo hudební soubory.