Nalákat zdravotnice teď chtějí brněnští radní na výhodné bydlení. Před nedávnem pro ně v Brně schválili vyčlenění dvou bytů v České a Beethovenově ulici. Využít je mají zaměstnanci ze vzdálenějších regionů. „Čtyři sestry už rok bydlí v Masarykově ulici, teď přibudou dva byty pro osm sester. Na opravu čeká dalších dvacet bytů, většinu z nich dokončíme do konce roku,“ upřesnil náměstek primátora Petr Hladík.

Na opravy radní vyčlenili devatenáct a půl milionu korun. Čtyři ze sester, které se do jednoho bytu mají nastěhovat, pracují v brněnské Nemocnici Milosrdných bratří. „Jedna potřebuje bydlení opravdu akutně. Zatím jsme nicméně byt ještě neviděli a netuším, kdy by se mohla nastěhovat,“ uvedl ředitel nemocnice Josef Drbal.

Zájem o nové byty má i Fakultní nemocnice Brno. „Jakoukoli snahu, která pomůže sestrám řešit bydlení, vítáme,“ shrnul mluvčí nemocnice Pavel Žára.

Svatoanenská nemocnice má naopak smůlu. „Nemáme naplněnou naši ubytovnu, podle zákona tak zatím nemůžeme využívat jiné možnosti bydlení,“ vysvětlila mluvčí Petra Veselá.

Přesto zařízení nabízí jiné benefity. Zaměstnanci mají například výhodné mobilní tarify nebo tři tisíce korun na vitamíny z tamní lékárny. Už několik měsíců u svaté Anny přesto shání třicet sester. „Na některých pracovištích máme skutečně kritický provoz,“ doplnila Veselá. Podobně ve Fakultní nemocnici Brno chybí padesát sester a shánějí je i v Ivančicích na Brněnsku či Hustopečích na Břeclavsku.

Loni si přitom dva a půl tisíce sester v kraji polepšilo měsíčně o dva tisíce korun. Podle Drbala však příspěvek situaci příliš nezlepšil. „O peníze až tak nejde. Mladí mají jiné představy o práci, směnné provozy a přesčasy jsou pro ně nepopulární. Nám teď chybí přes třicet sester,“ nastínil.

Zájemců o studium oboru všeobecná sestra ubývá i na vyšší odborné škole zdravotnické v Kounicově ulici v Brně. „Každý rok máme čím dál méně zájemců. Může za to i fakt, že se jim do tohoto studia příliš nechce. Absolventi pak také často odchází do zahraničí,“ zmínila zástupkyně ředitele školy Lucie Opltová.