Jednačtyřicetiletá Romana Illková z Brna žije sama se čtyřmi dětmi ve věku devět až třináct let. Jejich otec je opustil před osmi lety. Stejnou dobu spolu žili v jedné domácnosti. A podle Romany Illkové to bylo občas peklo. „Partner mě občas bil a psychicky mě týral, hlavně, když byl opilý. Nikde pořádně nepracoval, byl párkrát soudně trestaný a co vydělal, naházel do automatů,“ svěřuje se žena.

Vykolejená tramvaj v ulici Cejl v roce 2009.
Nehody šalin v Brně za posledních 12 let: vyprošťování řidičky i smrt cestující

Alimenty 2019
Počet případů zanedbané povinné výživy na jihu Moravy v minulém roce:
- Brno 316
- Brno-venkov 119
- Blansko 92
- Břeclav 73
- Hodonín 118
- Vyškov 57
- Znojmo 137

Rodinná krize vyvrcholila v červenci 2011, kdy paní Romana od muže i s dětmi odešla ke svojí matce do Brna. Ve stejném roce pak dostala děti do péče. Okresní soud v Uherském Hradišti o dva roky později rozhodl: na dnes třináctiletou dceru Šarlotu má otec přispívat čtyři sta korun měsíčně, na dvanáctiletou Janu také čtyři stovky a na syna Radka polovinu. Na jedenáctiletou Beátu nemusí platit nic, protože podle soudu má příjmy na hranici životního minima. „Ještě před osmi lety za dětmi přijel do Brna, ale připadalo mi, že je opilý. Dovezl sladkosti a od té doby se neukázal. Za sedm let na ně neposlal ani korunu. Nedal jim ani žádné dárky na Vánoce,“ říká Illková. Otec na alimentech dluží celkem 84 tisíc korun.

Žena má částečný invalidní důchod a pracuje na půl úvazku v chráněné dílně. O děti se stará se svou matkou a na expartnera každý rok podává trestní oznámení za neplacení výživného. „Podezřelý se nacházel v situaci, která mu neumožňovala přispívat na výchovu dětí,“ napsali jí loni v lednu policisté z oddělení Brno-výstaviště. Žena proto podá trestní oznámení znovu.

Ilustrační foto
Sbírkou mohou lidé pomoci rodině v nouzi

To jí schvaluje i ředitelka Asociace neúplných rodin Iveta Novotná. „Může se obrátit na naši asociaci přes web nebo na bezplatné lince. Můžeme jí zdarma poskytnout služby exekutora, který zjistí majetkové poměry dlužníka a může z něj případně dlužné výživné vymáhat,“ uvádí.

Ženě také doporučuje obrátit se na neziskové organizace v Brně, které ji nasměrují třeba na bezplatné kroužky pro děti. Využít lze i možnosti dávek a příspěvků. „Matka samoživitelka by si mohla ze systému státní sociální podpory požádat o přídavky na děti. A v případě, že je vlastníkem nebo nájemcem bytu, ve kterém má hlášený trvalý pobyt, může si zažádat o příspěvek na bydlení,“ vysvětluje mluvčí Úřadu práce ČR Kateřina Beránková.

Jarní prázdniny, ilustrační foto
Jarní prázdniny na poslední chvíli? Děti se stále dostanou na tábory

Požádat je možné i o mimořádnou částku, pokud by se rodině třeba rozbila pračka. „Doufáme, že situace se v podobných případech změní s novelou zákona o zálohovém výživném, která by mohla začít platit od ledna,“ doplňuje ředitelka Novotná.