Leden: Nový Salon vín? Rekordní

Valtice - Šampiona Salonu vín a dalších devětadevadesát nejlepších vín v zemi pro rok 2018 mohou brzy ochutnat milovníci vína v nové expozici Salonu vín ve Valticích na Břeclavsku. Své brány otevře pro veřejnost poprvé v sobotu 27. ledna. O den dříve na valtickém zámku odtajní složení letošního Salonu.

Titul získal Ryzlink vlašský, pozdní sběr ročníku 2016 z Nového vinařství v Drnholci. „Je výjimečný díky rovnováze v chuti mezi kyselinou, cukrem a alkoholem. Degustátora ohromí mohutnost aromatiky. Jsou cítit medové tóny společně s citrusovými a například grepovými,“ popsal vítězné víno ředitel drnholeckého vinařství Petr Ptáček. Šampion uzrál na Pálavě.

O prestižní titul se letos ucházelo 2020 vzorků moravských a českých vín. „Komise udělila zlaté medaile devětapadesáti vinařstvím, což je v osmnáctileté historii soutěže nejvíc,“ zdůraznil ředitel pořádajícího Národního vinařského centra Pavel Krška s tím, že jde o důkaz rostoucího počtu špičkových vinařství.

Expozice na valtickém zámku bude otevřená každý den s výjimkou pondělí. V neděli ovšem jen od června do září. Volná degustace stojí 399 nebo 499 korun.

Lednové výročí: Ráj opeřenců pod ochranou
Břeclavsko - Pětašedesát let uplyne od doby, kdy byly Lednické rybníky vyhlášené národní přírodní rezervací. Staly se jí devátého ledna 1953. Rybniční soustavu na Břeclavsku tvoří pět rybníků Nesyt, Hlohovecký, Prostřední, Mlýnský a Zámecký. Rozloha národní přírodní rezervace je 552,5 hektaru. Patří k nejvýznamnějším ornitologickým lokalitám v České republice. „Soustava Lednických rybníků je domovem kvakoše nočního a bukáčka malého, které v naší krajině jen tak nespatříte,“ sdělil Vlastimil Sajfrt z Agentury ochrany přírody a krajiny České republiky. Podmínky pro život vzácných ptáků mají nyní vylepšit opravy bezpečnostních přelivů na Hlohoveckém a Mlýnském rybníku.

Únor: Olympijský festival nabízí skoky na lyžích i curling

Brno - Na obří velkoplošné obrazovce uvidí olympijský závod rychlobruslařky Martiny Sáblíkové a po něm si fanoušci třeba vyzkouší, o jak náročný sport jde. Jihokorejský Pchjongčchang od 9. února až do 25. února hostí zimní hry a ve stejnou dobu v Brně a Ostravě potrvá Olympijský festival.

Na jihu Moravy vyroste fanzóna a park s nabídkou sportovních odvětví v pavilonu Z brněnského výstaviště. „Lidé si vyzkouší hokej, curling, skoky na lyžích na mobilním můstku. Chybět nebude snowpark a ledové cestičky, na své si přijdou bruslaři,“ řekl místopředseda Českého olympijského výboru Libor Varhaník.

Park v Brně vyjde na patnáct a půl milionu korun. Zastupitelé schválili nákup mobilního kluziště, takže v areálu zůstanou i po skončení her dvě curlingové plochy, rychlobruslařská dráha dlouhá dvě stě metrů a hokejové hřiště. V dalších letech budou v provozu od listopadu do března.

Únorové výročí: Získal nová játra. Jako první v republice
Brno - Pětatřicet let uplyne v únoru od první transplantace jater v tehdejším Československu. Unikátní operaci provedli v brněnském Centru kardiovaskulární a transplantační chirurgie. „Oslava bude o to významnější, že se pacient stále těší výbornému zdraví,“ řekl ředitel centra Petr Němec. Nová játra potřeboval tehdy šestatřicetiletý Josef Mynář z Tišnova. Trpěl nevyléčitelnou jaterní chorobou. Týmu chirurgů velel profesor Vladimír Kořístek. Operaci předcházely roky vědecké práce a pokusů na prasatech. Zákrok trval okolo čtyř hodin. Nyní lékaři provedou podobných operací ročně asi sto. Brněnští chirurgové mají na svědomí víc českých prvenství. „V roce 1995 jsme v Brně provedli první transplantaci srdce u malého dítěte, v roce 1998 se nám podařila první transplantace dvou orgánů, srdce a ledviny,“ řekl Němec.

Březen: Slavnosti mandloní doplní stylový trh

Hustopeče - Událost, která těžko hledá srovnání v celé České republice. V březnu se v Hustopečích na Břeclavsku uskuteční Slavnosti mandloní a vína. Letošní ročník naskočí na vlnu gastronomie. Ve městě pyšnícím se největším mandloňovým sadem ve střední Evropě se představí restaurace a kuchaři připravující menu právě z mandlí. A chybět nebude ani hudba a víno.

Šéfka pořadatelského týmu Jana Hrádková z městského odboru marketingu a kultury Deníku Rovnost řekla, že převážně v mandlovém stylu bude i jarmark. „Oslovujeme restaurace, které nabídnou speciální menu a také kuchaře, kteří by zvládli kuchařskou show,“ sdělila Hrádková.

Tisíce lidí se v Hustopečích dočkají také otevřených vinařských sklepů, koncertů známých jmen či vystoupení folkloristů z regionu. „Jde o významnou akci s celorepublikovým přesahem. Náš mandloňový sad je ve střední Evropě unikátem, tím pádem tady nic podobného ani být nemůže,“ dodala Hrádková.

Březnové výročí: Při stavbě trati zemřelo 22 dělníků
Brněnsko, Blanensko - Před 170 lety, na jaře roku 1848, dokončovali dělníci železniční trať Brno-Česká Třebová. Stavbu dopravní tepny zahájili pět let předtím. Trať otevřeli 1. ledna 1849. Od počátku přispěla k průmyslovému rozmachu nejen v tomto regionu. Délka trati je 91 kilometrů. Stavba začala v roce 1843. Stavaři ji rozdělili do čtyř úseků. Úsek Brno-Blansko stavěla italská firma Felice Tallachiniho a úsek Blansko-Česká Třebová firma bratří Kleinů. V terénu pracovaly tři tisíce dělníků. Dvaadvacet jich při práci na následky těžkých zranění zemřelo. Trať vede velmi členitým terénem. Postupně na ní dělníci upravili koryto řeky Svitavy, postavili desítky mostů a vyhloubili jedenáct tunelů. O svoji důležitost nepřišla ani po rozpadu Rakouska-Uherska. „Stala se spojnicí Prahy, Brna a Bratislavy. Tří nejdůležitějších měst nově vzniklé Československé republiky,“ poznamenal Marek Říha, který se zabývá historií železnic.

Duben: Bob Dylan svými písněmi potěší fanoušky v Brně

Brno - Snad každý umí zanotovat refrén písně Knockin‘ on Heaven’s Door. Autor legendární melodie a držitel Nobelovy ceny i ceny Grammy ji přijede zazpívat do brněnské haly ve Vodově ulici. Patnáctého dubna fanoušci uslyší a uvidí muzikanta Boba Dylana živě. Vybrat pořadí písní pro něj nebude lehkým úkolem, obzvlášť vzhledem k jejich množství. „Slavných hitů má zpěvák tolik, že by zaplnily několik dlouhých večerů. Nikdy nevíte ani v jaké podobě je zahraje,“ uvedl pořadatel koncertu Petr Novák.

Lístky na Dylanův koncert jsou už v prodeji na stránkách Ticketpro, ceny se pohybují od šestnácti set do zhruba dvou a půl tisíce. Lidé se mohou těšit na legendární melodie jako Blowin‘ in the Wind, mezi které zpěvák zařadí také současnější hity. „Mám od něj ráda hlavně starší písně, které jsme měli doma ještě na vinylu. Líbily se mi vždy energičtější písně jako Hey Mr. Tambourine nebo The Times They Are A-Changin‘, kde zpívá o změně, kterou by měl člověk přijmout. To mi přijde dost aktuální,“ sdělila Dylanova fanynka Tereza Zapletalová.

Dubnové výročí: Zemřel dirigent, jenž má v Brně svůj sál
Brno - Celý život propojil s hudbou a kulturou. Není tedy divu, že v současnosti Brňané za kulturními akcemi míří do sálu nesoucího jeho jméno. Hudebník, dirigent a skladatel Břetislav Bakala zemřel v Brně prvního dubna před šedesáti lety. Jeho kariéru ovlivnil brněnský skladatel Leoš Janáček. Bakala u něj mnoho let studoval a byl oddaným žákem, řadu skladeb hudebního velikána nahrál. Kromě pobytu v americké Philadelphii v letech 1925 až 1926 Bakala působil v Brně, jako korepetitor a dirigent brněnského Národního divadla. Založil také Symfonický orchestr v Brně a vedl Vachův sbor moravských učitelek. „Za druhé světové války prosadil pořádání symfonických koncertů ve spolupráci s Unií českých hudebníků. První se uskutečnil roku 1940 a koncerty se staly národními manifestacemi,“ uvedly na Internetové encyklopedii Brna historičky Milena Flodrová, Miroslava Menšíková a Simona Mátlová.

Květen: Měsíc nocí: lidem otevřou desítky kostelů i muzeí

Jižní Morava - Možnost vyměnit odpočinek v posteli za večerní objevování zákoutí kostelů či muzeí mají zájemci letos v květnu. Zmíněný měsíc lze totiž klidně překřtít na měsíc nocí, v jeho druhé polovině se totiž uskuteční jak oblíbená Noc kostelů, tak muzejní noc.

Jako první v noci otevřou muzea. Největší z Festivalu muzejních nocí 2018 je na jižní Moravě Brněnská muzejní noc, která se uskuteční v sobotu 19. května. „Přesný program nemáme, ale určitě bude alespoň ve stejném rozsahu jako v roce 2017,“ slíbila koordinátorka Brněnské muzejní noci Pavla Obrovská. Loni lidé zažili bohatý program třeba na Špilberku nebo v Moravském zemském muzeu.

O necelý týden později, v pátek 25. května, zájemce čeká Noc kostelů. „Loni se zapojilo v Brně třiačtyřicet kostelů a modliteben, do kterých zavítalo téměř sto tisíc lidí,“ zmínila mluvčí brněnského biskupství Martina Jandlová. I letos se lidé podívají do nepřístupných míst kostelů, kde na ně čeká bohatý program.

Květnové výročí: Zprovoznili novou dětskou nemocnici
Brno - Pětašedesát let uplyne letos v květnu od slavnostního otevření novostavby brněnské dětské nemocnice v Černopolní ulici. Moderní budovu v areálu bývalé dětské nemocnice Františka Josefa I. navrhl architekt Bedřich Rozehnal. „Vznikla mezi lety 1948 a 1953. Slavnostně ji otevřeli za účasti vysokých státních funkcionářů. U zahájení provozu byl například tehdejší ministr zdravotnictví Josef Plojhar nebo významný český pediatr Otakar Teyschl,“ nastínila Jiřina Kalendovská z Internetové encyklopedie města Brna. Rekonstrukce otevřením novostavby v dětské nemocnici tehdy neskončily. „Mezi léty 1969 a 1973 vystavili dělníci expektační pavilon. Do roku 2005 pak provedli rozsáhlou rekonstrukci a dostavbu Fakultní dětské nemocnice Gregora Johanna Mendela. V květnu 2006 také otevřeli například jednotku intenzivní péče pro transplantace kostní dřeně,“ doplnila Kalendovská.

Červen: Rakety ze dřeva. Tenis si lidé zahrají jak ve 20. letech 

Brno - Výdobytky umění, designu, průmyslu a řemesel, ale i virtuální realita či takzvaná relax zóna. Projekt Re:publika 19182018, který odstartuje v květnu na brněnském výstavišti, ukáže historii, uměleckou tvorbu, ale i vědu a zábavu za posledních sto let, tedy od založení samostatného Československa.

Festival volně naváže na Výstavu soudobé kultury, kterou výstaviště hostilo před devadesáti lety. „Program bude stát na třech pilířích. První bude výstava, která nabídne interaktivní prvky, 3D filmy a projekce nebo také virtuální realitu. Nemá být hmotná. Naopak k osahání bude další část, která představí design a řemeslnou výrobu. Lidé si sami vyzkouší třeba tavení skla nebo navrhnou vlastní šaty,“ představil program autor konceptu výstavy Pavel Anděl.

K dispozici bude návštěvníkům také takzvaná relax zóna, kde si například vyzkouší sporty v jejich historické podobě. „Zahrají si třeba tenis se starými dřevěnými raketami. Na přípravě této části spolupracujeme s brněnskou fakultou sportovních studií, Českým olympijským výborem a Českou unií sportu,“ sdělil Anděl.

Do příprav výstavy se mohou zapojit i Brňané. Svými fotografiemi mohou přispět do části nazvané Příběh fotografií. „Chceme, aby lidé zapátrali a přinesli fotky i s jejich příběhy. Z těch pak vytvoříme jedinečný archiv vzpomínek,“ dodal Anděl.

Doprovodnou výstavu si lidé na výstavišti prohlédnou po tři týdny. „Festival oslav sto let od založení Československa ale bude trvat celých šest týdnů,“ informoval brněnský primátor Petr Vokřál.

Červnové výročí: Zbrojovka slaví čtyřicet let od ligového triumfu
Brno - Deset tisíc fanoušků fotbalové Zbrojovky přijelo 12. června 1978 do Trnavy, aby tam společně se svými oblíbenci oslavilo titul mistrů republiky. Díky gólu Petra Janečky nakonec Zbrojovka nad domácím Spartakem vyhrála a zajistila si tak už kolo před koncem ligové soutěže historicky první a dosud jediný mistrovský titul. „Tehdy jsme doslova pobláznili celou jižní Moravu, bylo to úžasné,“ vzpomíná kapitán Rostislav Václavíček. Jména jako Kroupa nebo Jarůšek znal každý, na stadion Za Lužánkami chodily minimálně dvacetitisícové návštěvy, na korunovaci mistra v posledním kole s Duklou Praha přišlo pětačtyřicet tisíc diváků. Letos si Zbrojovka připomene čtyřicáté výročí velkého triumfu. Naposledy se mistři sešli před deseti lety a bylo z toho velice dojemné posezení. U toho příštího nebudou dvě velké postavy týmu, které už nejsou mezi námi trenér Josef Masopust a nedávno zesnulý Josef Pešice.

Červenec: Festival připomene vztah nového státu a folkloru

Hodonínsko - Dělí je od sebe jen jeden měsíc. Oba se zaměřují na prezentaci folkloru a tradic, přesto jsou svým posláním různé. Horňácké slavnosti, které se vždy v červenci už od roku 1957 konají ve Velké nad Veličkou na Hodonínsku, představují autentickou lidovou kulturu pouze z oblasti Horňácka.

Naproti tomu červnový Mezinárodní folklorní festival ve Strážnici nabízí pohled na krásy lidových písní, tanců a krojů nejen z domova, ale i ze zahraničí. „Už teď jednáme se souborem z Indonésie, Karibiku, Venezuely či Kostariky,“ přiblížil ředitel Národního ústavu lidové kultury ve Strážnici Martin Šimša.

Tradiční regionální pořad bude letos věnovaný Brněnsku. „Tuto oblast u nás moc často nepředstavujeme, takže se na něj velmi těšíme,“ poznamenal ředitel.

Už je známý také námět hudebního pořadu pro nadcházející třiasedmdesátý ročník festivalu, který se jmenuje Od Šumavy k Alpám. „Bude věnovaný šumavské a bavorské lidové hudbě, tedy regionu, který byl v minulosti hudební tradicí velice úzce provázaný,“ vysvětlil ředitel Martin Šimša.

Chystá se také speciální pořad u příležitosti výročí vzniku Československa. „Chceme přiblížit vztah nového státu a folkloru. Návštěvníci se mohou těšit například na společný galaprogram Slovenského ľudového umeleckého kolektívu a českého Vojenského uměleckého souboru Ondráš,“ nastínil ředitel.

Po asi třiceti letech se letos v zámeckém parku otevře také zbojnická louka, kde budou situované workshopy věnované tanci a hudbě.

Červencové výročí: V Brně postavili první mešitu v České republice
Brno - První islámská stavba v Brně, ale také v celé republice. Brněnská mešita ve Vídeňské ulici stojí už od druhého července 1998. „Povolení k její výstavbě získali muslimové v Brně také proto, že ji vybudovali na vlastním pozemku a v souladu s územním plánem. Mešita tak nemá typický minaret a zvenku připomíná běžný rodinný domek,“ popsala na Internetové encyklopedii města Brna Alvéra Mazáčová. Stavbu mešity přivítali kromě muslimů také zástupci největších tuzemských církví, kteří se zúčastnili i jejího otevření. „Generální vikář brněnské diecéze Jiří Mikulášek byl tehdy přesvědčený o tom, že se stejně tolerantně budou chovat v arabských zemích k ostatním církvím,“ dodala Mazáčová. S výstavbou mešity lidé v jejím okolí zprvu nesouhlasili. Proti stavbě dokonce vzniklo několik petic. Po jejím dokončení a zkušenostech lidí se však napětí zmírnilo a dnes lidem mešita téměř nevadí.

Srpen: Elita v Brně: nezdolný Rossi a šampion Márquez

Brno - Fanoušci se na české závodníky mohou znovu těšit v nejprestižnějším motocyklovém seriálu MotoGP a jen s drobnými změnami. Brněnský závodník Karel Abraham pojede v polovině sezony, tedy 3. až 5. srpna, při Velké ceně České republiky na Masarykově okruhu opět ve stáji Jorgeho Martíneze, nikoliv však s názvem Aspar, ale Ángel Nieto Team. Španělský majitel ji přejmenoval jako uctění památky legendárního jezdce zesnulého v srpnu.

Jezdec z Rohatce na Hodonínsku Jakub Kornfeil v týmu Prüstel GP zůstává, z motorky Peugeot však přesedlá na kvalitnější značku KTM. „V minulosti jsem na ní odjel dvě sezony a vždy jsme si rozuměli,“ říká Kornfeil, který loňský ročník zakončil až na 26. místě.

Fanoušci opět zaútočí na divácký rekord při brněnské Grand Prix. Dosavadní je z roku 2015, a to 248 434 diváků. Loni i kvůli dešti přišlo pouze 193 834 lidí. Hlavní tahák bude nezdolný osmatřicetiletý Ital Valentino Rossi. Na své yamaze vyrazí už do 23. sezony v šampionátu. Potrápí obhájce titulu Marca Márqueze?

Srpnové výročí: Most družby Čechů a Slováků slaví šedesátku
Hodonín - Právě před šedesáti lety, v neděli 31. srpna 1958, se lidem otevřel za Hodonínem nový most na Slovensko přes řeku Moravu. Dostal jméno Most družby Čechů a Slováků a slouží až dodneška. Na stejném místě stál do té doby most dřevěný, který byl ale jen dočasné řešení na frekventovaném přejezdu po silnici první třídy směrem na Holíč. Nad hraniční řekou se totiž do 12. dubna 1945 klenul Masarykův most. „Betonová pohádka, naše nejkrásnější technické dílo, letí do povětří. Němci nám ničí most!“ napsal tehdy hodonínský kronikář Vladimír Novák. Zajímavost je to, že v období sucha mohou lidé projíždějící či přecházející přes Most družby Čechů a Slováků vidět dole trosky toho Masarykova. „Současný most je snad modernější a zřejmě i širší, ale elegantní oblouky Masarykova mostu měly jistě své nezanedbatelné kouzlo,“ soudí znalec hodonínské historie Antonín Kučera.

Září: Vinobraní? Láká davy lidí v Mikulově i ve Znojmě 

Znojmo, Mikulov - Čtyři hvězdná hudební jména už odhalili pořadatelé Znojemského historického vinobraní. Vystoupí na něm kapely Buty a Harlej, Ben Cristovao a Klára Vytisková. Akce se uskuteční mezi 14. a 16. zářím. „Dominantou programu bude opět velkolepý historický průvod krále Jana Lucemburského s družinou čítající na pět set dobových postav,“ řekla Kamila Kolesová z pořádající Znojemské Besedy. Loni do města zavítalo na čtyřiaosmdesát tisíc lidí.

Rekordní bylo na podzim jubilejní sedmdesáté Pálavské vinobraní v Mikulově na Břeclavsku. Organizátoři napočítali pětašedesát tisíc návštěvníků, o devět tisíc více než rok předtím. „Atmosféra ve městě je neopakovatelná, člověk to musí zažít,“ komentoval ředitel pořadatelské Mikulovské rozvojové David Gerneš.

Jedním z hlavních bodů programu bývá tradičně průvod krále Václava IV. a královny Chantal Poullain. Návštěvníci ochutnávají ve vinařském městečku, nebo se zaposlouchají do písní známých kapel. Letošní ročník se koná od 7. do 9. září. „Máme další nápady. Dotýkají se komfortu návštěvníků i doprovodných aktivit,“ poodhalil Gerneš. Konkrétní novinky včetně jmen kapel však zatím tají.

Na obě vinobraní už si mohou zájemci kupovat lístky. Plné vstupné na třídenní program do Mikulova stojí pět set korun, do Znojma je o dvě stovky levnější.

Zářijové výročí: Před 80 lety přepadli celnici v Hnanicích
Hnanice - Asi tři stovky ordnerů, tedy členů Sudetoněmeckého sboru dobrovolníků, přepadly 22. září 1938 posádku celního úřadu v Hnanicích na Znojemsku. Poté, kdy vrchní strážmistr Stanislav Křivonožka zjistil, že celnici ordneři zcela obsadili, dal se na ústup. „Dostali jsme rozkaz, aby budova v případě obsazení nebyla zpět dobývána a aby družstva Stráže obrany státu ustoupila do Hnanic. Plížil jsem se s ostatními zpět k Hnanicím. Při ústupu zakopl jsem o nadporučíka Otmara Chlupa z Brna-Králova Pole, který v úmyslu dobýti budovu celního úřadu zpět, zvedl asi dvacet metrů za mnou z příkopu hlavu a byl zasažen do horní čelisti, takže byl okamžitě mrtev,“ cituje z knihy Radana Láška server Codyprint.cz. Otmar Chlup byl jednou z prvních obětí druhé světové války. Nedaleko Hnanic má u hranic památník a ve Znojmě je po něm pojmenované náměstí.

Říjen: Strojírenský veletrh oslaví výročí také novým logem

Brno - Šedesáté výročí oslaví letos Mezinárodní strojírenský veletrh například novým logem. „Vyhlásíme otevřenou soutěž, z níž má vzejít nová vizuální podoba veletrhu. Do konce února bychom měli znát její výsledky,“ přiblížil mluvčí brněnského výstaviště Jiří Smetana.

Hlavním tématem letošního veletrhu, který se koná od 1. do 5. října, je průmyslová automatizace. „Díky strojírenskému veletrhu se Brnu začalo říkat veletržní město a stala se z něj v mezích možností tehdejšího režimu kosmopolitní metropole, kterou je dodnes,“ řekl generální ředitel společnosti Veletrhy Brno Jiří Kuliš.

Význam veletrhu se podle něho projevil například výstavbou hotelů. „Bez něj by pravděpodobně nevznikl například hotel International,“ dodal ředitel.

Loni přilákal veletrh přes osmdesát tisíc návštěvníků. Prohlédli si exponáty od více než patnácti set vystavovatelů z dvaatřiceti zemí. Nejvíc firem přijelo například z Německa nebo Indie.

Říjnové výročí: Zemřel Mareček. Hladem bojoval proti režimům
Kyjov - Miloslav Mareček z Kyjova na Hodonínsku proslul hlavně kvůli hladovkám. Přitom už před listopadem 1989 vystupoval proti totalitnímu režimu. Rozšiřoval demokratizační výzvu s peticí Několik vět z dílny Charty 77. Proti praktikám tehdejší Státní bezpečnosti držel svou první hladovku. S dalšími protesty pokračoval v devadesátých letech, kdy podobným způsobem bojoval proti křivdám, které pociťoval. „Kdybych jen tušil, co za svinstvo bude panovat v dnešní České republice, nepodepsal jsem Chartu 77, ale přihlášku do KSČ,“ napsal už v roce své smrti Mareček. Jeho matka ho spolu s policisty objevila před deseti lety, v říjnu 2008, v jeho kyjovském domě. Seděl v křesle, lampa ještě svítila, rádio hrálo. Čtyřiapadesátiletý Mareček však nespal. Byl mrtvý. Ještě předtím v tomtéž roce dostal od soudu podmínku za nedovolené ozbrojování, když na exekutory vytáhl mačetu a jednoho zranil.

Listopad: Svatomartinské akce lákají na víno tisíce lidí

Jižní Morava - Zvuky vytahovaných špuntů a cinkajících sklenic se 11. listopadu rozléhaly po celé jižní Moravě. Třeba na brněnském náměstí Svobody pořádal další ročník oslavy svatomartinských vín Vinařský fond.

Akci zahájil příjezd svatého Martina na koni. „Světce představoval Martin Sláma. Každoročně je touto postavou nějaký herec a vždy se snažíme, aby se jmenoval Martin. Přesně v jedenáct hodin byl přípitek,“ uvedl ředitel Vinařského fondu Jaroslav Machovec.

Na náměstí lidé ochutnali přes sto svatomartinských vín. Vstupné bylo sto padesát korun, v ceně byla sklenička a osm degustačních mincí. Pochutnat si na svatomartinské huse, zapít ji mladým vínem a pak se s dětmi podívat na divadelní pohádku mohli návštěvníci areálu zámku ve Slavkově u Brna. Zamířili i na gastrojarmark pořádaný při příležitosti svátku svatého Martina. V nabídce byla i speciální paštika Tří císařů. Letos to bude v kraji podobné.

Listopadové výročí: Vítězil navzdory bolesti zad a vytvářel rekordy
Brno - Legenda, která přepisovala historii. Ludvík Daněk jako první diskař v historii překonal hranici 65 metrů a pyšnil se řadou úspěchů. Od smrti rodáka z Hořic u Blanska uplyne 16. listopadu třicet let. Výčet jeho úspěchů je obrovský, ale aspoň krátce vybojoval kompletní sadu olympijských medailí, přičemž zlatou získal až na třetí pokus. Stal se rovněž evropským šampionem a je čtrnáctinásobný mistr Československa. Jeho kariéra přitom málem skončila dřív, než začala. Ve dvaceti letech se totiž vyboural s kamarádem na motocyklu a vážně si poranil páteř. I přes silné bolesti zad, které ho provázely do konce života, se o sedm let později zařadil mezi světovou diskařskou špičku. Po konci kariéry se stal místopředsedou Českého atletického svazu a předsedou Českého klubu olympioniků. Ve věku 61 let náhle zemřel na selhání srdce ve své chalupě.

Prosinec: Deník rozezpívá koledami tisíce lidí. Letos už poosmé

Jižní Morava - Datum dvanáctého prosince si do kalendářů zapíší všichni milovníci předvánočních tradic, zpěvu a vánočních koled. V celé republice se mohou připojit k akci Česko zpívá koledy. Vánoční melodie neminou ani jižní Moravu.

Letos v prosinci Deník rozezpívá Českou republiku už poosmé. „Původně se hromadně zpívaly jen tři vánoční koledy: Nesem vám noviny, Půjdem spolu do Betléma, Narodil se Kristus Pán. Postupem let si čtenáři oblíbili pravidelné hlasování, kdy si sami volí, které další vánoční koledy a písničky si zazpívají,“ řekl šéfredaktor jihomoravských Deníků Tomáš Herman.

Loni se v kraji do zpívání s Deníkem zapojilo přes sedm tisíc lidí na sedmaosmdesáti místech. Už tradičně se nejvíc lidí sešlo v centru Brna na náměstí Svobody. Stovky zpěváků se připojily ke zpěvákovi a hudebnímu skladateli Jiřímu Helánovi a sboru ze Základní školy Kamínky.

Přes tisíc zpěváků zaznamenali organizátoři na Vyškovsku, Břeclavsku a Hodonínsku. Přibližně osm set lidí se zapojilo na Znojemsku a Blanensku. „Přidávali jsme šest písniček,“ zmínil za organizátory v Lipůvce na Blanensku Břetislav Svánovský.

Zpívání koled si užívají hlavně rodiny s dětmi. „Přivedla jsem dceru a vnoučata, aby děti věděly, že Vánoce nejsou jen o dárcích, ale také o setkávání lidí a lásce mezi bližními,“ řekla Dagmar Hrachovská ze Znojma.

Zájemci o pořádání akce Česko zpívá koledy se mohou registrovat pomocí formuláře na webové stránce ceskozpivakoledy.cz.

Prosincové výročí: Narodil se konstruktér Josef Brauner
Brno - Sto pětapadesát let by třiadvacátého prosince oslavil Josef Brauner, který vymýšlel motory pro automobilku Daimler Motoren Gesellschaftstal. Narodil se v Letovicích, kde vychodil základní školu. Po studiu na gymnáziu v Novém Městě na Moravě absolvoval i průmyslovou školu v Brně. Jako čerstvý inženýr se vy-dal do Drážďan, kde se začal zabývat motory automobilů a traktorů. „Z poznámek vyplývá, že první motor zkonstruoval pro zábavu ve volném čase,“ popsal Stanislav Peschel na webu eurooldtimers.com. Jako konstruktér stál u zrodu motoru pro legendární Mercedes 35 ph, který je považován za první moderní auto v historii. „Podílel se na vzniku legendy, ale přitom téměř upadl v zapomnění. Až po roce 1989 se ukázalo, že to byl právě on, kdo zkonstruoval srdce slavného Mercedesu,“ dodal Peschel.