Podle vědkyně Aleny Žákovské se podobné množství dosud nasbírat nepovedlo. „Tolik klíšťat jsme nikdy nenapočítali. Prospívá jim hlavně teplota mezi dvaceti a pětadvaceti stupni v kombinaci s vysokou vlhkostí vzduchu. Jen minulý týden jsem na sobě měla tři,“ přiznala Žákovská.

Komáři na jihu Moravy a opatření proti nim, ilustrační foto.
Komáři na jižní Moravě útočí. Vyrojili se po deštích, varují meteorologové

Začátkem června našli odborníci při sběru devětasedmdesát klíšťat, třetí červnový týden pak rekordních sto osmdesát jedna. Nejčastěji se v místě vyskytují takzvané nymfy, dospělých klíšťat je méně. „Letos se díky chladným dnům začala objevovat až v polovině března, jejich množství se dlouho drželo na minimu. Suché a chladné počasí nepřispělo k velkému nárůstu, nyní však zaznamenáváme rekordní přírůstky. Vhodné je proto používání repelentů, po návratu z přírody pak nezapomenout na prohlédnutí těla,“ uvedla pro Deník Rovnost před časem Žákovská.

Množení klíšťat by mělo zpomalit společně s nástupem vyšších teplot a menší vlhkostí. Lékaři však upozorňují na důkladné prohlídky například po procházce. „Přenos viru klíšťové encefalitidy lidé bohužel takřka nikdy neovlivní. Když se člověk pečlivě zkontroluje, může včasným odstraněním klíštěte zabránit alespoň nákaze boreliózou,“ podotkla lékařka Dita Smíšková.