Za více než 150 milionů korun dělníci opraví jižní křídlo a část středního křídla. Ty byly pro veřejnost zatím nepřístupné. Po rekonstrukci budou všechna křídla hradu propojená. Dělníci upraví také východní baštu a východní bastion.

Navrací prostorám podobu, kterou získaly při poslední velké přestavbě. Tu udělali nacisté. Ze Špilberku vybudovali vzorovou kasárnu Wermachtu. „Německý romantizující sloh je tam velmi výrazný, ale dlouho jsme ho nepovažovali za hodnotný z ideologického hlediska," podotkl archeolog Zdeněk Chudárek z Národního památkového ústavu.

Právě nacisté vtiskli hradu jeho současnou podobu, před rokem 1939 vypadal trochu jinak. „I toto je významná historická vrstva, která dokumentuje pohnuté dějiny hradu. Stojí za to ji zachovat," vysvětlil ředitel Muzea města Brna, které v pevnosti sídlí, Pavel Ciprian.

V jižním křídle vznikne nová stálá expozice, která představí moderní výtvarné umění druhé poloviny dvacátého století. „V prvním patře budou prostory pro krátkodobé výstavy," uvedl Ciprian. V budově lidé využijí nové pokladny, prodejnu suvenýrů a kavárnu.

Po rekonstrukci se na Špilberk vrátí restaurace. Brněnský primátor Roman Onderka si slibuje, že místo bude žít i večer. „Bude to tahák, který na hrad přivede místní i turisty po zavření expozic," řekl Onderka. Jídelnu by přivítal například Milan Mareček, který byl ve čtvrtek na hradě s rodinou. „Městu se investice vyplatí. Kdyby tam byla restaurace, nějakou korunu bych tam nechal," poznamenal turista ze Šumperku.

Největší opravy Špilberku za poslední dvacet let.

Většího komfortu se dočkají účinkující na tradičních Shakespearovských slavnostech. Nové šatny budou mít herci i sólisté. Mimo sezonu muzeum použije prostory jako sklady.

Návštěvníci si užijí novou vyhlídku z opravené východní bašty, která byla dřív nepřístupná. Pod ní bude turistické informační centrum. Na východním bastionu se lidé podívají na představení na malé letní scéně, kde je nové pódium.

Barokní pevnost při úpravách prohledávali archeologové. Jejich nejzajímavějším nálezem jsou zbytky plechů, ze kterých se vystříhávaly polotovary k ražení mincí. „Zjistili jsme, že odpad není z drahého kovu, ale z mědi. Z polotovarů se tedy vyráběly falešné mince, které byly jen postříbřeny," řekl archeolog Aleš Navrátil z Muzea města Brna. Dodal, že v období po husitských válkách padělatelství prudce vzrostlo, protože země byla velmi zchudlá.

K dalším nálezů patří vojenské výložky z doby druhé světové války. Patřily Vlasovcům, což byli Rusové, kteří bojovali na straně Německa. Usilovali o svržení sovětského vůdce Josifa Vissarionoviče Stalina. V roce 1945 si z uniforem strhali černé výložky, které je odlišovaly od ostatních německých vojáků, a schovali je pod podlahu ubikace. Báli se Rusů, kteří je jako kolaboranty nenáviděli.

Magistrát původně uvažoval, že by na hrad vedla lanovka. Teď je jasné, že se projekt odkládá. „Dal jsem pokyn k zastavení přípravy projektu," uvedl Onderka. Park pod Špilberkem se opravuje z evropských peněz a ještě dalších pět nebo šest let se do něj nemůže zasahovat. Jinak by Brno mohlo o dotaci přijít.