Bučovická škola tak bude mít téměř po třech dekádách nového ředitele. Vlček chce jít do důchodu. „Výměna může po tolika letech prospět. Nicméně bych byl rád, kdyby změny mého nástupce nebyly radikální,“ uvedl Vlček, který za nejdůležitější období kariéry považuje rok 1992. „Tehdy jsme se po téměř čtyřiceti letech vrátili do budovy gymnázia. To bylo velmi důležité pro následný rozvoj školy,“ vzpomínal.

A vzpomínat na něj budou i žáci. Třeba jeden z bývalých, Petr Koudelka. „Byl to dobrý ředitel, oblíbený mezi studenty i učiteli. Myslím, že bude těžké za něj najít adekvátní náhradu,“ okomentoval.

Změny od příštího školního roku čekají rovněž zařízení na Blanensku. Skončit se rozhodla ředitelka základní školy při dětské léčebně v Ostrově u Macochy Lenka Podsedníková. Také ona odejde do důchodu. „Už tři roky přesluhuji. Velkou odměnou pro mě bylo, když jsem viděla, že jsou u nás děti spokojené. Některé nechtěly ani odjíždět domů,“ usmála se žena, která školu vedla od roku 1992.

Ředitele kraj jmenuje na dobu neurčitou. V pravidelných šestiletých cyklech může vyhlásit konkurzní řízení. „Kterých škol a školských zařízení na Blanensku a Vyškovsku se bude týkat, krajská rada rozhodne do konce ledna,“ sdělila mluvčí kraje Monika Brindzáková.

Osmnáctiletá Monika Kuncová se našla v trénování dětí.
Osmnáctiletá trenérka: Dětem chci předávat maximum zkušeností i volného času

Přihlášených zájemců nebývá moc. „Před šesti lety se na řadu míst hlásil pouze stávající ředitel, někde se však počet uchazečů blížil k deseti. V průměru to byli dva až tři uchazeči na výběrové řízení,“ popsala Brindzáková.

Týkat se může například ředitele Základní umělecké školy ve Vyškově Aleše Musila. Tomu stejně jako dalším devatenácti ředitelům uměleckých, základních a středních škol a domů dětí na Vyškovsku a Blanensku šestileté období končí. „Pokud kraj konkurz na pozici vypíše, zvážím, zda se opět přihlásím. Vizi už jsem nicméně zřizovateli předložil. Naše škola má výborné hodnocení České školní inspekce, které jsme získali za mého působení. Chci udržet její úroveň a zaměřit se na rozkvět souborů, zejména pěveckých a dechového,“ řekl Musil.

Pokud kraj pro školy a školská zařízení konkurz nevypíše, bude funkční období ředitele pokračovat dál. „Zatím nechci přejímat. Pokud však kraj mou práci vyhodnotí kladně, rád bych pokračoval i v budoucnu,“ uvedl Karel Ošlejšek, který stojí v čele Střední školy André Citroëna v Boskovicích téměř pětadvacet let.

Ne všem ředitelům však končí šestileté funkční období letos. Jsou rozdělení do tří etap. Druhá připadá na příští rok a třetí na rok 2020. Čas tak má třeba ředitel vyškovského gymnázia Václav Klement. „Je brzy odhadovat, zda budu mít o ředitelské křeslo zájem. Jsou přede mnou ještě dva roky. V současnosti to ale cítím tak, že ano. Mám spoustu rozdělané práce a vizí, jak školu posunout dál,“ uvedl.