Jestli se Lukl opravdu stane jihomoravským lídrem Zemanovců, rozhodne strana v pondělí. „Jednám s předsednictvem a poté se podle jejich volebního programu, idejí a dalších okolností vzájemně dohodneme," řekl Lukl.

Své místo na kandidátce má už jisté Sukalovský. V minulých volbách TOP 09 získala v kraji patnáct procent hlasů a do sněmovny vyslala čtyři jihomoravské poslance. Třetí příčka starosty proto dává velkou naději na zvolení. „Uvědomuji si, že je to teoreticky volitelné místo, ale výsledek se těžko odhaduje. Ve funkci starosty v případě zvolení chci zůstat minimálně do příštích komunálních voleb. Za tu dobu poznám, jestli se to dá kombinovat, plat za starostování byl ale samozřejmě nepobíral," poznamenal Sukalovský. Na Brněnsku už dlouhé roky v různých volbách jako nestraník kandiduje i starosta Ivančic Vojtěch Adam na kandidátce KSČM.

Politolog Lubomír Kopeček potvrzuje, že starostové obecně patří k nejdůvěryhod­nějším politikům. „Pokud jsou ve své obci populární, je to záruka úspěchu. Ale samozřejmě záleží na tom, jak je to velká lokalita. Starosta nějaké malé vesnice na kandidátce moc efekt nemá," podotkl politolog.

Podle něj je role Lukla trochu odlišná, protože je pro Zemanovce zajímavý především jako ministr, a až poté jako starosta Kyjova. „Díky své funkci ministra má lepší přístup do médií, může toho víc slíbit. Z hlediska veřejného povědomí je jako ministr někde jinde než jako starosta, byť třeba populární," dodal Kopeček.

Z Blanenska se na kandidátce do sněmovny objeví starosta Olešnice Zdeněk Peša. „Budu kandidovat za KDU-ČSL, je to pro mě otázka dlouhodobé spolupráce. Nedělám to poprvé, jejich nabídku jsem přijal i v několika předchozích volbách. Programem je mi tato politická strana nejbližší a já jí chci pomoct k návratu do poslanecké sněmovny, kam rozhodně patří," řekl Peša.