Únava, zimomřivost, deprese nebo i bolesti kloubů a hlavy. Tyto nepříjemnosti trápily pacienty Jana Zacha z Hodonína do chvíle, kdy nastoupil terapii takzvanou pyramidální energií. „Uvnitř pyramidy se hromadí pozitivní energie. Má léčivé účinky na organismus," vysvětluje Zach. Pro pacienty vyrobil už přes dvě stě pyramid.

Před sedmnácti lety začaly středoškolského učitele Zacha bolet oči i celá hlava. Ani po čtrnácti dnech v nemocnici mu doktoři nedokázali říct, co potíže způsobuje. „Nevěděl jsem, co mám dělat, aby se mi ulevilo od bolesti hlavy a migrén. Slyšel jsem o účincích pyramidální terapie. Zajel jsem tedy k ženě, která bydlela ve velké pyramidě," vypráví.

Účinky terapie se zanedlouho projevily. „Bolesti ustoupily. A tak jsem se rozhodl, že si postavím vlastní pyramidu," popisuje začátky.

Zjistil, že v těžišti pyramid se údajně hromadí silná pozitivní energie. „Podle pravidla zlatého řezu jsem hledal těžiště ve třetině výšky. Později jsem však zjistil, že toto pravidlo nevyhledá těžiště správně. Reálně se nachází níž," vysvětluje.Jan Zach se svými pyramidami.

Určení těžiště se naučil od tibetských mnichů. Pyramidu propočítává podle krystalu.

Nyní má dvaašedesátiletý léčitel velkou pyramidu ze dřeva na půdě svého domu, malou pod postelí a další v obývacím pokoji a ve sklepě, kde svou energií pomáhají mimo jiné uskladněným jablkům. „Dřív mi jablka hnila, ale od doby, kdy je tu pyramidka, už ne," tvrdí Zach.

Aby pyramidy správně fungovaly, musí splňovat několik pravidel. „Přesný tvar, vodorovná poloha a orientace severojižním směrem," vypočítává pravidla úspěchu muž.

Malé pyramidy staví klientům na míru. „Každého změřím na energetická centra, zkontroluji v jakém postavení má čakry, a podle toho ji propočtu," popisuje.

Člověk má prý sedm čaker, tedy energetických center v těle. Pokud je zdravý, jsou rozložená rovnoměrně.

Pyramidy si pacienti ukládají pod postel. „Ruší geopatogenní zóny, které lidem škodí. Změny způsobené pyramidální energií se brzy projeví zlepšením spánku a snížením únavy," tvrdí Zach.

Účinky potvrzuje jeho klient. „Výrazně se mi zlepšil spánek. Jsem nyní odpočatější než dřív," říká padesátiletý podnikatel Milan Foltýn.

Terapii vyzkoušel kvůli nespavosti a vyčerpání. Změnu energií prý cítí. Je přesvědčený, že nejde o placebo, jelikož po čase si už neuvědomuje, že pod postelí pyramida je, a i tak se cítí lépe.

Účinkům terapie věří i slavný žokej Josef Váňa. Naordinoval ji svým koním.

O léčivých účincích pochybují lékaři. Třeba brněnský neurolog Jaroslav Lněnička si myslí, že jde o šarlatánství. „Podobné metody spoléhají víc než na metodiku na představení, kterým takzvané léčení doprovází," upozorňuje.

Zach se za šarlatána nepovažuje. Podle něj se ale pacient musí léčbě otevřít. „Pyramida nikomu neublíží, ani těm, kdo ji odmítnou. Podle mě je to nejlepší přítel člověka," myslí si léčitel.Jan Zach se svými pyramidami.

Přesto nepřesvědčil ani svého švagra. „Jednou si přišel lehnout do velké pyramidy, ale jakmile okamžitě nepocítil účinky, odsoudil to jako nesmysl. Pyramida si ale člověka zharmonizuje po opakovaném ulehnutí, někomu stačí druhé, někomu až páté ulehnutí," vypráví.

Pozitivní vliv na zdraví není doživotní. „Pokud nepřicházíte s pyramidou do styku pravidelně, časem účinky slábnou. Ale stačí dojít se zase dobít," vysvětluje Zach.

Se svými klienty se hodonínský učitel dělí o velkou pyramidu. „Pokud někdo potřebuje terapii ve velké pyramidě, může přijít ke mně. Za ulehnutí si účtuji tři sta korun," uvádí.

Když má někdo zájem o vlastní pyramidu, za malou z dřevotřísky a hliníku zaplatí do tří tisíc korun. Za velkou dřevěnou pyramidu si ještě asi dva tisíce připlatí.

Léčitel pomocí pyramid i vysušuje vlhká místa v domech, proces však drží v tajnosti a usiluje o patent.

Jde o šarlatánství, říká lékař

Brno - Terapie pyramidální energií podle Jana Zacha zabírá na všechno. Podle názorů brněnských lékařů, které Brněnských deník Rovnost oslovil, to ale není tak jisté. Někteří metodu označují přímo za šarlatánství, další mluví o neškodné doplňkové metodě, která nemůže nahradit léčbu.

Nedůvěřivě se k pyramidální terapii staví ortoped Jan Poul. „Nevěřím podobným šarlatánům, obzvláště ne v ortopedii. Na takovouto terapii bych u sebe ani u svých pacientů nespoléhal," prohlásil.

Ani neurolog Jaroslav Lněnička léčbu neuznává. „Je to paramedicínská metoda. Neexistuje studie, která by prokázala, že má tato terapie větší účinek než obyčejné placebo. Pracuje jen na principu víry," konstatoval neurolog.

Dodal, že podobné léčení nemůže s čistým svědomím nikomu doporučit, protože pokud něco pacientům poradí, musí tomu pevně věřit a ručit za úspěch.

Zato psycholog Jiří Brančík přistupuje k této alternativní léčbě méně skepticky. „Neviděl jsem přesvědčivé důkazy, které potvrzují účinnost této terapie, ale také nemohu říct, že je to nesmysl," uvedl.

Podle něj může být pyramidální energie vhodný doplněk k běžné léčbě. „Nevidím důvod, proč by ji pacient neměl využít, neuškodí mu to. Ale určitě to není dostačující samostatná léčba," vysvětlil svůj postoj.

Brněnská celostní lékařka Michaela Ferancová praktikující ajurvédskou medicínu to vidí podobně. „Pro člověka je důležitá duchovní část, jakési duchovní propojení. Pokud vznikne, nevidím důvod, proč by to nemělo pomoci," myslí si. Sama však terapii pyramidální energií neprovozuje.

EVA BÁRTOVÁ