Každý stánek nabízí kolemjdoucím rozličné potěšení. Zatímco u prvního si dopolední kávu vychutnají z ručně malovaných hrnků, u dalšího se v podzimním vánku kroutí pletené lapače snů. „Výroba jednoho zabere přibližně dvě hodiny. Zatím je to jen můj koníček, jsem totiž na mateřské a času není nazbyt. Tohle je teprve druhý jarmark, kterého se účastníme, ale moc se nám tady líbí, chtěly bychom v podobném duchu pokračovat i v budoucnu,“ usmívá se autorka lapačů Eliška Herzánová.

Na místě nechybí ani velký přístřešek s občerstvením, ve kterém návštěvníkům zaženou mlsnou bohatě naplněné kremrole. U nedalekého stánku se šperky se pomalu začínají tvořit dlouhé řady, třpytivé doplňky si chtějí prohlédnout skoro všechny ženy i děti. Vlastnoručně vytvořené kožené kabelky a cínované pásky představuje Ivana Varmužková. „Pokud pro někoho dělám tašku na objednávku, trvá mi její zpracování i týden. Nejdřív to byl jen můj koníček, ale postupně jsem se mu začala věnovat naplno,“ shrnuje žena.

Festival Prototyp je tradiční každoroční třídenní kulturní akce v Brně, která má za cíl představit umění, vědu a technologie široké veřejnosti.
OBRAZEM: Fantazie na vlastní kůži. Festival Prototyp láká i na kosmický průmysl

Sluneční paprsky postupně nabírají na síle a odráží se od korálkových náramků, které se jedna z přihlížejících rozhodla vyzkoušet. Nadcházející adventní atmosféru zvěstuje stánek s vánočními věnci. „V supermarketech už taky najdete adventní kalendáře a čokoládové figurky. Lepší je přípravu nepodcenit než pak utřít slzu, protože budou všechny nejhezčí kousky vyprodané,“ ujišťuje prodavačka.

Zaslouženou pozornost na sebe strhává žena s křiklavě růžovými vlasy, v jejímž stánku visí obrovský lapač snů zdobený umělými květinami. „Ten je na velké noční můry,“ vysvětluje mladá žena. Nakupovat mohou návštěvníci až do čtyř hodin odpoledne, poté první kuřimský řemeslný jarmark svoje brány uzavře. Už teď je ale jasné, že mají pořadatelé díky letošnímu velkému zájmu našlápnuto k uspořádání dalšího ročníku.