Předloni se na jižní Moravě sebevraždou připravilo o život 197 lidí. „Nejvíc takových činů, jedenašedesát, bylo v Brně," informovala brněnská policejní mluvčí Andrea Straková.

K pokusům o sebevraždu vyjíždějí i několikrát denně jihomoravští záchranáři. „Jen málokdo se k takovému činu odhodlá s takzvaně čistou hlavou. Častá je kombinace léků s alkoholem," sdělila mluvčí jihomoravských záchranářů Barbora Zuchová.

Zastaví je bolest

Mezi případy, ke kterým lékaři jezdí, patři i demonstrativní sebevraždy. „Takoví lidé se vlastně nechtějí zabít. Nemyslí to vážně. Mnozí jen chtějí vystrašit rodinu a okolí," doplnila Zuchová. Podle ní se také stává, že lidé zvolí podřezání žil. Když zjistí, že je to moc bolí, tak svůj čin nedokončí.

Mezi jeden z nejčastějších způsobů patří smrt na kolejích. Podle Drážní inspekce v roce 2013 zemřelo na jižní Moravě sedmnáct lidí, u nichž je pravděpodobné, že motivem byl sebevražedný úmysl. „Většinou se schovají někam do křoví poblíž kolejí a vyjdou, až je vlak těsně u nich. Strojvedoucí už nemá šanci střetu zabránit. Mezi ojedinělé případy patří skoky sebevrahů před vlak z mostu," sdělil mluvčí Drážní inspekce Martin Drápal.

Srážku s vlakem nepřežila přibližně před měsícem například žena nedaleko železniční zastávky ve Svitávce na Blanensku. Skončila pod koly rychlíku jedoucího z Pardubic do Brna. Smrtelná nehoda tehdy zablokovala v tomto železničním úseku provoz zhruba na hodinu. „Stalo se to v místech, kam mají lidé zakázaný přístup," uvedl mluvčí Drápal. Dodal, že strojvedoucí srážce za žádnou cenu zabránit nemohl.

Právě oni jsou většinou první, kdo zjišťují, zda dotyčný přežil. „Někdy je to poznamená až do konce života. Někteří sebevrazi se strojvedoucímu podívají do očí, takže se jejich pohledy střetnou," řekl mluvčí Federace strojvůdců Libor Poláček.

Většinou je střídají

Poláček upozornil, že někteří strojvedoucí se už s takovými případy setkali víckrát. „Sebevrah svou bolest, kvůli které se rozhodl zemřít, částečně převádí na nevinného člověka," poznamenal Poláček. Dodal, že pokud vlak někoho srazí, strojvedoucí většinou v jízdě nepokračuje. Nahradí ho kolega. „Může si vzít také pár dní na zotavenou," uvedl mluvčí.

Podle brněnské psycholožky Zuzany Spurné lidé většinou volí způsob sebevraždy, kterého se nebojí, připadá jim nejméně drastický a rychlý. „Někdy se mohou inspirovat předlohami z filmů a románů nebo někým z okolí," řekla Spurná.

Podle ní si lidé také vybírají způsob, který je jim dostupný a blízký. „Když má někdo třeba zálibu ve zbraních, je pravděpodobné, že si vezme život zastřelením," vysvětlila psycholožka. Lidé, kteří mají závažné psychické obtíže s přítomností halucinací, bludů anebo jsou pod vlivem návykových látek, mohou přistoupit k drastičtějším způsobům. Například polití kyselinou, upálení či vypití louhu.

Nejčastější je předávkování prášky.

PRO ZVĚTŠENÍ KLIKNĚTE