Největší ochutnávka je Svatomartinský košt na brněnském náměstí Svobody. Koná se jedenáctého listopadu. „Lidé budou vybírat ze sta vzorků vín od stovky vinařů,“ sdělil Machovec.

Vinařský fond, který má na Svatomartinské ochrannou známku, letos vyhověl přání vinařů a restauratérů. „Podniky drží nejméně dva víkendy svatomartinské hody. Nikdo nehodlal příliš čekat až na víkend po jedenáctém,“ uvedl ředitel fondu Jaroslav Machovec.

Rozhodnutí fondu podporuje také ředitel Znovínu Znojmo Pavel Vajčner. „Pro letošní rok je to rozumná změna. V pátek, sobotu a neděli před svatým Martinem by se pila jiná mladá vína, a ne Svatomartinská,“ zmínil. Vinařství chce nabídnout nadšencům Svatomartinský Müller Thurgau, růžové Zweigeltrebe i červené Svatovavřinecké.

Vinařský fond letos zvýšil nároky na kvalitu Svatomartinského. Vzorky musí získat při hodnocení nově nejméně osmdesát bodů ze sta.

Hrozny začali vinaři sbírat už v první polovině září. „Vína letos budou výrazně ovocná. Panovaly výrazné výkyvy mezi nočními a denními teplotami, což prospívá hlavně aromatice. Bílá a růžová vína budou svěží,“ řekl someliér Národního vinařského centra Marek Babisz.

Svatomartinská se podle něj hodí k husím specialitám. „Svatovavřinecké nebo Modrý Portugal jsou vhodné k huse, k husím játrům doporučuji veltlínské červené rané. Růžové Svatomartinské se hodí k rybím pokrmům,“ doporučil Babisz.

Vinařský fond očekává, že na trh půjde asi 2,2 milionu lahví Svatomartinského, podobně jako v posledních letech. „Možnost prodeje už od osmého listopadu může zájem vinařů ještě zvýšit,“ komentoval Machovec.